ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 15:09

Don olayı ve dolu sebebiyle üzüm rekoltesinde düşüş


Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, bu yıl meydana gelen don olayları ve dolu yağışları sebebiyle üzüm rekoltesinde düşüş yaşanabileceğini bildirdi. Geçen yıl rekoltenin 286 bin ton olduğunu hatırlatan Özkasap, bu yıl ise 220 bin ton civarında beklediklerini kaydetti.

Borsa Başkanı Özkasap, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte göreve yeni başlayan Manisa Valisi Abdurrahman Savaş'ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Özkasap, Manisa'nın tarımda Türkiye'nin lokomotif illerinden biri ve en fazla istihdam sağlayan ikinci il olduğunu söyledi. Türkiye üzüm üretiminin yüzde 95'ini karşıladığını fakat geçen aylardaki don olayları ve dolu sebebiyle bu yıl rekolte düşüklüğü yaşanabileceğini söyledi. Geçen ay özellikle Alaşehir ve Sarıgöl ilçelerindeki bağlara dolunun büyük zarar verdiğini belirterek, “Bu zararın karşılanması için hükümetimiz gerekli çalışmayı yapıyor. Afet sebebiyle üzüm fiyatı, 2,75'ten 4 liranın üzerine kadar çıktı.” dedi.

Bu yılki rekolte çalışmalarının İzmir Ticaret Borsası ile birlikte temmuz ortalarında başlayacağını aktaran Sadık Özkasap, bir hafta boyunca süreceğini söyledi: “Muradiye'den başlayıp Denizli'ye kadar çalışma yapılacak, ondan sonra bu yılki tahmini rekolte belirlenecek.”

Vali Savaş ise Manisa'nın tarım açısından potansiyeli zengin bir il olduğunu söyledi. Üreticinin de bunu gördüğünü belirterek, “Ancak üreticimizin bizden isteği var. 'Siz tarımsal altyapı konusunda gerekli çalışmayı yapın, biz üreticiler üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmaya hazırız.' şeklinde çağrıda bulunuyorlar. Bu nedenle sivil toplum örgütlerimizle çiftçilerimiz için geliştirici çalışmalar yapmalıyız. Bu konuda Ticaret Borsamız ile birlikte çalışmaya hazırız.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER