ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 14:30

Domatesin zam şampiyonu olması


Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu (TÜSPAF) Genel Başkanı Mehmet Çakman, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) verilerine göre, domatesin ekimde zam şampiyonu olmasına ilişkin, "Kasımın 15'inden sonra fiyatlar normale döner ve önümüzdeki ay 'domateste enfasyon' diye bir şey olmaz" dedi.
Çakman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu ay itibarıyla tarla ürünlerinin bittiğini, serada üretim yapılması dolayısıyla domatese zam geldiğini söyledi.
Domatesteki zammın her yıl tekrarlandığını dile getiren Çakman, "Ağustosun sonu, eylülün başı itibarıyla açıkta üretilen tarım ürünleri bitti, artık sera ürünlerinin hasadı başladı. Geçen ay bazı bölgelerdeki fırtına seralara ciddi zarar verdi. Onun için böyle bir zam yaşandı fakat bu ay fiyatlar düzelir. Domatesin fiyatı da önümüzdeki günlerde ciddi şekilde düşer" diye konuştu.
Vatandaşların mevsimsel ürünler yemesi gerektiğine dikkati çeken Çakman, sera ürünlerinin sağlık açısından tarla ürünleri gibi sağlıklı olmadığını ileri sürdü.
Çakman, sözlerini şöyle tamamladı:
"Kasımın 15'inden sonra fiyatlar normale döner ve önümüzdeki ay 'domateste enflasyon' diye bir şey olmaz çünkü domates soğuk havalarda kullanılmaz. Marul, salatalık ve soğan yemektense domatese ne gerek var? Vatandaşlarımızın özellikle sera ürünlerinden uzak durması gerekiyor."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER