ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Mayıs 2017 Çarşamba 10:42

Dolar/TL güne düşüşle başladı: 10 Mayıs

Dolar/TL güne düşüşle başladı: 10 Mayıs

Güne düşüşle başlayan dolar/TL 3,61'in altına geriledi.


Dün, küresel piyasalarda doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazanmasına paralel analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 3,6220 seviyesinin üzerini test eden dolar/TL, günü yüzde 1,09 artışla 3,6238'den tamamladı.

Küresel piyasalarda dolar endeksinin, ABD Başkanı Donald Trump'ın FBI Direktörü James Comey'in görevine son verdiği haberiyle düşüşe geçmesi, gelişmekte olan ülke para birimlerinin de dolar karşısında değer kazanmasını sağladı.

Türk lirası gelişmekte olan para birimleri arsında dolara karşı en iyi performansı gösteren para birimi olarak güne başladı ve saat 10.35 itibarıyla dolar karşısında yüzde 0,42 değer kazandı.

Dolar/TL, şu dakikalarda 3,6080 seviyelerinde dengelenirken, avro/TL yüzde 0,23 azalışla 3,9322'den, sterlin/TL de yatay seyirle 4,6836'dan işlem görüyor.

Avro/dolar paritesi ise 2 günlük gerilemenin ardından bugüne yükselişle başladı ve şu dakikalarda yüzde 0,21 artışla 1,0897 seviyesinden alıcı buluyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Boston Şubesi Başkanı Eric Rosengren dün yaptığı konuşmada ABD'deki düşük işsizlik oranının, enflasyonu artırabileceğini ve ekonomide aşırı ısınmaya yol açabileceğini, bunun da Fed'in faiz oranlarını daha hızlı yükseltmesine neden olabileceğini ifade etti.

Rosengren'in konuşması sonrasında dolar endeksi 99,7 seviyesine kadar yükselse de Trump'ın FBI Direktörü Comey'in görevine son verdiği haberiyle düşüşe geçti ve şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,23 azalışla 99,42 seviyelerinden işlem görüyor.

Bugün, yurt içinde veri akışının zayıf olduğunu, yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin konuşmasının yanı sıra, ABD'de ithalat ve ihracat fiyat endeksleri ile Fed üyelerinin açıklamalarının takip edileceğini dile getiren analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 3,5550 seviyesinin destek, 3,6220'nin ise direnç konumuna geldiğini bildirdi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER