ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 11:49

Doların son 5 haftanın zirvesini görmesi

Doların son 5 haftanın zirvesini görmesi


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Bilen, doların son 5 haftanın zirvesini görmesine ilişkin, "Kurun bu yukarı çıkışının geçici ve kaygı verici olmadığını düşünüyorum" dedi.
Bilen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doların bankalararası piyasada dün 2,25 seviyesini geçerek, en yüksek 2,2588'i gördüğünü anımsattı.

ABD'nin özellikle işsizlik rakamının görece değişmesi, buradan da hareketle ABD ekonomisinde olumlu gelişme olacağı ve bu parasal gelişmenin kesinlikle Fed tarafından daraltılacağı yönündeki beklentilerin kurun yükselmesinde çok önemli rol oynadığını vurgulayan Bilen, "ABD'deki parasal genişleme eğilimini Fed'in durduracak olması ve dünyadaki dolar bolluğunun sona gelindiği yönündeki kaygı, sadece Türkiye'de değil, yeni gelişmekte olan ekonomilerin hepsinde yerel kurların, dolara karşı değer kaybedecek biçimde trend ortaya koymasına neden oldu" diye konuştu.

Ukrayna konusundaki gelişmeler ve istikrarsızlık işaretlerinin, bölgeyi daha çok olumsuz etkileyecek bir unsur olarak gösterdiğine işaret eden Bilen, Rusya'nın bunu kendisine tehdit olarak algıladığını, bu gelişmelerden dolayı Batı toplumuyla Rusya arasında yaşanan gerilimin kurun artmasında rol sahibi olduğunu anlattı.
Bilen, Türkiye'deki politik istikrarsızlığa ilişkin her işaretin kurun yukarı çıkmasında ilk sinyali oluşturduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Gezi eylemleri sırasında genç yaştaki bir çocuğun polisin attığı gaz kapsülü sonucu vefat etmiş olması, yine psikolojik bariyer etkisi yaptı. 'Toplumda ortaya çıkan bu tepki, politik istikrarsızlık unsuruna dönüşebilir mi?' kaygısını taşıyanlar, piyasada bu olumsuz beklentinin bir parça oluşması ve kurun yukarı gitmesinde rol sahibi oldu. Ama bütün bunların hepsinin ötesinde Türkiye açısından bakıldığında ihracatımızın artıyor olması ve kurdaki 2,2'nin üzerindeki düzeyin ihracatı artırıyor olması, sanayi üretiminin de buna paralel artıyor ve özellikle Avrupa ekonomisinde olumlu sinyallerin geliyor olması, Türkiye'nin gerek ihracatı gerekse büyümesini olumlu etkileyecek unsura katkı sağlaması açısından olumlu gelişmelerin gelecekte mümkün olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla kurun bu yukarı çıkışının geçici ve kaygı verici olmadığını düşünüyorum."

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER