ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 17:28

Doğu Karadeniz'de TÜFE aylık yüzde 0,73 arttı


 Türkiye genelinde Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE)’de, 2013 yılı haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,76, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,30 artış gerçekleşti.

Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerini içine alan Doğu Karadeniz Bölgesi'nde 2013 yılı haziran ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 0,73, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 7,94 oranında arttı. Türkiye İstatistik Kurum (TÜİK) Trabzon Bölge Müdürlüğü’nde yapılan açıklamaya göre, Doğu Karadeniz’de harcama grupları bazında aylık en yüksek artışın yüzde 3,54 ile eğitimde, en büyük düşüşün de yüzde 2,68 ile giyim ve ayakkabıda gerçekleştiği kaydedildi.

Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda fiyatların aylık yüzde 1,94 oranında arttığı belirtilen açıklamada, “Bir önceki yılın aynı ayına göre incelendiğinde, Doğu Karadeniz’de en yüksek artış yüzde 16,06 ile alkollü içecekler ve tütün ile yüzde 13,20 ile gıda ve alkolsüz içecekler gruplarında gerçekleşmiştir. Aynı dönemde Doğu Karadeniz’de artışın en az olduğu ana gruplar yüzde 0,96 ile çeşitli mal ve hizmetler ile yüzde 1,40 ile sağlık gruplarıdır. Ey yüksek fiyat artışı şoför eğitim kurs ücretinde en yüksek fiyat düşüşü ise çarliston biberde gerçekleşmiştir.” denildi.

Madde bazında değerlendirildiğinde, Türkiye genelinde fiyatı en çok artan maddenin yüzde 95,56 ile şoför eğitim kurs ücretleri olduğunu, bu artışın Doğu Karadeniz’de de yüzde 135,17 olduğu ifade edilirken, bunun nedeni ise şöyle açıklandı: “Bu artışın temel nedeni 1 Haziran 2013 tarihinde yürürlüğe giren 28651 sayılı MEB Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’ne göre B sınıfı sürücü kursu teorik ders saat sayısının 83’ten 42 saate düşürülmüş olması, ancak toplam kurs ücreti fiyatlarında belirgin bir değişim olmamasıdır.”

Doğu Karadeniz’de çarliston biber ile üniversiteye hazırlık özel dershane ücreti fiyatı en çok artan diğer maddeler oldu. Fasulye, kadın eteği, tavuk eti ve erkek tişörtü fiyatlarının ise en çok düşen maddeler olduğu belirtildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER