ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 22:05

Doğalgazda sıkıntı yok

Doğalgazda sıkıntı yok


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kış aylarında doğal gaz ve elektrik arzında herhangi bir sıkıntı öngörmediğini dile getirerek, “Ocak-Şubat aylarında ek doğal gaz ihtiyacı doğarsa, ki bu mümkün, o zaman Rusya Federasyonu ile görüşmelerimiz ve özellikle Aliağa'dan enerji girişiyle alakalı spot alımlarımız devam edecektir." dedi.

Bursa –Keles Linyit Sahası’nda 270 MW kapasiteli Termik Santral Kurma Şartlı Rodovans İhalesi Sözleşmesi’ne katılan Bakan Yıldız, programda yaptığı konuşmasında 20-30 yaşında santrallerin olduğunu ifade ederek; bir yandan onların rehabilitasyonuyla, bir yandan da yerlerine yeni santrallerin yapılmasıyla alakalı işlemlerin devam edeceğini bildirdi.

Bakan Yıldız, program çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı.

“ZAM VARDIR VEYA YOKTUR AÇIKLAMASINI İLGİLİ AYIN SONUNDA YAPIYORUZ”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci'nın doğalgaz zammına ilişkin, “Elektrik ve doğalgaza zam getirecek bir baskı öngörmüyoruz.” açıklamalarının aktarılması üzerine şu açıklamaları yaptı:

"Kelimelerle oynadığınızda buradan farklı anlamlar çıkar. Sayın Müsteşarımızın bahsettiği de farklı bir konu değildir. Özellikle doğalgazla alakalı her ayın sonunda ve elektrikle alakalı da her 3 ayda bir değerlendirmeler yapılıyor. Maliyetleri, petrol ve döviz fiyatları nedir ondan sonra kamuoyuyla paylaşıyoruz. Müsteşarımız, belki bunu 15 gün sonra söyleyebilirdi ama gazeteci arkadaşlarımızla bir araya geldiğinde söylemiş. Normalde zam vardır veya yoktur cümlesini biz ilgili ayın son gününde açıklıyoruz."

Yıldız, kış aylarında doğalgaz ve elektrik arzı konusunda bir sıkıntının yaşanıp yaşanmayacağına ilişkin de "Herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz. Eğer Ocak-Şubat aylarında ek doğalgaz ihtiyacı doğarsa, ki bu mümkün, o zaman Rusya Federasyonu ile görüşmelerimiz, özellikle Aliağa'dan enerji girişiyle alakalı spot alımlarımız devam edecektir. Bu yetki BOTAŞ'ta vardır. Biz, öncelikle vatandaşımızın, sanayicimizin doğalgaz ve elektrik tedarikiyle alakalı her türlü önlemlerini almış bulunuyoruz. Çok olumsuz hava koşullarında bu nasıl olur bunu hep beraber göreceğiz ama bizim öngördüğümüz bir sıkıntı bulunmamaktadır." dedi.

Özellikle Ocak ve Şubat aylarında çok olumsuz hava koşullarında ihtiyaçların yüksek düzeye çıkabileceğine işaret eden Yıldız, takviye ihtiyacının olması durumunda bunun tedarik edilebileceğini kaydetti.

“ÖYK’NIN KARARIHI HEP BERABER BEKLEYECEĞİZ”

Bir gazetecinin, "Boğaziçi Elektrik’in özelleştirilmesini içeren ihalenin bir önceki ihaleye göre bir milyar dolarlık farkı söz konusu. Nasıl değerlendiririz?" sorusuna da Bakan Yıldız, şöyle cevap verdi:

"Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun kararını hep beraber bekleyeceğiz ama bu arada gerek rekabet açısından, gerekse diğer kurumlarımızdan onay alma süreci olduğu bir yapıdayız. Bir malın değeri, ister varlık satışları, ister imtiyaz hakkı olsun, herhangi bir ihalede alım-satımın yapıldığı değerdir. Fiyat için kamunun pahalı veya ucuz yorumunu yapmasını doğru bulmam. Yani ihalede 10 lira verildiğinde, siz bunu çok pahalı verdiniz, 7 lira verin' diyemez kamu. Tam tersinde ise, bunun olabildiğince yüksek değerde satılmasını ister ama 2036 yılında bitecek bir işin 2010 yılında başlamasıyla 2013 yılında başlamasının arasında bir fark var. Biz, 2036 yılını sabit tutuyoruz. 3 yıl daha eksik bir hizmet süresiyle beraber bunu alan firma yapmış olacak. İmzalar atılmadan bu süreç tamamlanmış olmaz. Biz, aynı zamanda Çarşamba günü Gediz'in de ihalesine çıkacağız. Gerek AB üyesi ülkelerin dağıtım hizmetleriyle alakalı, gerekse Türkiye'de megavat başına düşen bedelin biz takipçisiyiz."

Yıldız, önceki ihalelerde bu miktarın biraz yüksek olduğunu da ifade eden Yıldız, bugün bu değerin stabil noktaya oturduğunu aynı zamanda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın Ayedaş, Toroslar, Dicle ve Van bölgeleriyle alakalı ilana çıkacağını bildirdi. Yıldız, Elektrik dağıtım hizmetlerinde 2013 yılı başlarında başlangıç sürecinin tamamlanmış olması gerektiğini de söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER