ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2014 Perşembe 12:28

'Doğalgaz tüketimini azaltan baca'ya patent

Doğalgaz tüketimini azaltan bacaya patent

Makine mühendisi Muhterem Sayılgan, kombilerde doğalgaz tüketimini azaltmak için yürüttüğü çalışmada mutlu sona ulaştı.


Çanakkale'de yaşayan makine mühendisi Muhterem Sayılgan, kombilerde doğalgaz tüketimini azaltmak ve karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçmek amacıyla geliştirdiği kombi bacasına patent aldı.

Sayılgan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 yıldır üzerinde çalışıp kendisinin tasarladığı ve "TASBA" adını verdiği modifikasyonlu hermetik bacanın, tam yanmayı sağlayarak tüketimde inanılmaz düşüşlere neden olduğunu söyledi.

Oğlu Evren Sayılgan ile üzerinde çalıştıkları baca sistemini patent alıp üretime başladıklarını anlatan Sayılgan, "Ben makine mühendisiyim. Yaptığımız tüm binalarda kombilerin yüksek maliyetle ısınmayı sağladıklarını gördüm. Bu nedenle 6 yıldır konunun üzerinde çalışıyorum. Bireysel hermetik bacalı kombilerde bu yüksek maliyetler üzerine yaptığım çalışmada yarışmaya bile katıldım" dedi.

Sayılgan, hazırladıkları prototip ürünle ısınma maliyetlerini yarı yarıya indirdiklerini, bunları da noter huzurunda resmi belgelere döktüklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Yaptığımız bu çalışma tüm doğalgaz kullanıcılarını ilgilendiren bir olay. Halkımıza ve ülkemize büyük yararı dokunacak bir buluştan bahsediyorum. Buna 6 yılımı verdim. Sonuçları ortada. Mükemmel sonuçlar aldık, ay sonu faturalarını yüzde 50 düşürmeyi sağladık. Bacamıza gelen herhangi bir hava sirkülasyonunda ya da baca girişindeki hava hareketlerinde bacanın giriş ve çıkış hava kanallarında hava karışması olduğunda, kombiye giren taze oksijen yanmaya tam verim sağlamadığı için cihaz yüksek yanma sağlıyor. Ancak bu kez evimizde ısınma olmuyor. Yani olay eksik yanmadan meydana geliyor. Verimsizlik, hermetik kombinin baca hava çıkışıyla hava emişinin aynı noktada olmasından kaynaklanıyor. Bizim bacamızda giriş ve çıkış hava bölümleri farklı yerlerde olduğundan kombiye giren taze oksijen miktarı her zaman yeterli oluyor. Bu sayede kombi yeteri kadar yanması sağlıyor, ay sonu faturalarında şok yaşanmıyor."

Muhterem Sayılgan, konuyu analitik ve deneysel olmak üzere iki şekilde ispat edebildiklerini, bunun içinde noter huzurunda onaylı kontroller yaptıklarını belirterek, farklı 5 noktadaki testleri noter huzurunda da gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Sayılgan, Türkiye'de 6,5 milyon abonenin yıllık 11 milyar metreküp doğalgaz yaktığını, bu bacanın kullanılmasıyla ülke genelinde önemli oranda bir tasarruf sağlanabileceğini sözlerine ekledi. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER