ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL5°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 12:04

Diyarbakır’dan Kenya’ya ihracat başladı


Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren; alçı, alçı plaka, yapı kimyasalları profil ve kalsit fabrikaları içinde dünyanın 5., Avrupa’nın 1. entegre tesisi Karlis, Afrika’ya bu yıl 3 trilyonluk yatırım yapacak. İlk etabın başarılı olması durumunda ihracat 5 milyon dolara çıkarılacak.

Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği’nin Kenya’ya düzenlediği geziler ihracata yansımaya devam ediyor. Karlis Yönetim Kurulu Başkanı Abdul Kadir Karavil, iş adamlarıyla Kenya’ya yapılan ziyarette, Kenya Ticaret Bakanlığı Müsteşarlığı'yla görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi. Karavil, görüşme arından Kenya’dan distribütörlerin Diyarbakır’a gelerek fabrikayı incelediğini anlattı.

Afrika’yla ihracat konusunda anlaşmaya vardıklarını belirten Karavil, Diyarbakır’da üretilen alçının Afrika’nın bütün bölgelerine gönderebileceğini dile getirdi. İlk etapta 3 milyon dolarlık ihracat yapacaklarını kaydeden Karavil, şunları ifade etti: “İlk olarak 12 konteyner istediler. ‘Bu ürünler o bölgelerde kabul edilirse 50 konteyner alacağız’ dediler. Böyle bir anlaşma yaptık. Tahmin ediyorum, bu güzellik devam edecek. Oraları da bakir olduğu için kim oralara daha önce girerse başarılı olur. Şimdi 2013 yılı pek verimli olmayabilir ama yaklaşık olarak 3 milyon dolarlık bir ihracat olabilir. Tahmin ediyorum, 2014 yılında bu daha da artacaktır. 5 milyon dolara yükselecektir.”

Müteahhitlerin Afrika’ya yatırım yapması tavsiyesinde bulunan Karavil, “Sermayelerinin yüzde 10’unu oraya yatırsınlar. Korkmalarına gerek yok. Yüzde 10’la başarılı olurlarsa devamı gelir. Başarılı olmazlarsa onlar için çok da kayıp değil. Ama tahmin ediyorum başarılı olurlar.” dedi.

Türkiye’nin en büyük bims fabrikası olan Karlis’te, günlük 54 bin torba toz alçı, 360 ton yapı kimyasalı ve 400 ton kalsit üretiliyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER