ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 17:00

Diyarbakır’dan Afrika’ya ticaret köprüsü


Barış umutlarının artması Güneydoğu’daki iş adamlarını harekete geçirdi. Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği (DİGİAD), Afrika ile ticaret köprüsü kurmak için önemli bir adım attı. Diyarbakırlı 25 iş adamıyla Kenya ve Burundi’ye çıkarma yapan DİGİAD, ihracat ve yatırım için önemli bağlantılar yaptı. Alçı sektöründe Avrupa’nın en büyük fabrikasına sahip olan Diyarbakır’daki Karlis AŞ, Doğu Afrika’ya yapı kimyasalları ihraç etmek için kolları sıvadı.


Anadolu’daki KOBİ’leri dünya pazarlarına taşıyan Türkiye İş Adamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON), Türkiye’nin bütün bölgelerindeki adeta bir dış ticaret seferberliği yürütüyor. Uluslararası pazarlara açılarak Türkiye ekonomisini büyüten TUSKON, Diyarbakır’daki iş adamlarına da öncülük ediyor. Konfederasyona bağlı Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği (DİGİAD), Güneydoğu’da istihdam ve ihracat imkânlarını artırmak için üyelerini Doğu Afrika’ya götürdü. Kenya’nın başkenti Nairobi’de Ticaret Bakanlığı ve Yatırım Destek Ofisi’ni ziyaret eden iş adamları, ülkedeki ticari imkanlar hakkında bilgi aldı.

Diyarbakırlı iş adamlarını makamında ağırlayan Kenya Ticaret Bakan Yardımcısı Abdulrazaq Adan Ali, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin sürekli arttığını söyledi. Türk Havayolları’nın da başkent Nairobi ve liman şehri Mombassa’ya direk uçuş başlattığını anlatan Adan Ali, iş adamlarına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı. Kenya’nın, Uganda, Tanzanya, Burundi ve Ruanda ile gümrük birliği kurduğunu belirten Abdulrazaq Adan Ali, “Yani buraya gelen bir iş adamı 5 ülkeye gümrüksüz mal satabilir. Malların ticareti, hareketi tamamen serbesttir. Ayrıca Sudan, Kongo ve Etyopya’ya buradan mal göndermek mümkün. Kenya’da şirket kuran bir kişi aynı anda birçok ülkeye ulaşma fırsatına kavuşuyor.” dedi. Doğu ve Güneydoğu Afrika Ortak Pazarı (COMESA) bünyesindeki 19 ülkeye Kenya üzerinden gümrüksüz satış yapılabildiğinin altını çizen Adan Ali, kota sınırlamasına takılmadan Avrupa ve Amerika pazarına ulaşma imkanına da sahip olduklarını vurguladı. DİGİAD Başkanı Alaattin Korkutata da, Diyarbakır’daki yatırım imkanları konusunda bilgi verdi. Korkutata, madenler, mermer ve tarım alanlarında işbirliği yapılabileceğini anlattı. Kenya Yatırım Destek Ofisi yöneticisi Roges Amisi de, Diyarbakırlı iş adamlarına ülkedeki ticari fırsatlar konusunda brifing verdi.

İş adamları daha sonra Burundi’ye geçti. Önce Almanya’nın, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra da Belçika’nın sömürgesi olan ve ancak 1960’da bağımsızlığını kazanan Burundi’de iş imkanlarını araştıran DİGİAD üyeleri, özellikle inşaat sektörü, tarım ve enerji alanları üzerinde durdu. Diyarbakır heyetini ağırlayan başkent Bujumbura’nın ticaret odası başkanı Nuzaneza Antoine, ülkesinin her türlü yatırıma açık olduğunu vurguladı. Hidro elektrik santrali kuran yatırımcılara devletin alım garantisi verdiğini anlatan Antoine, inşaat, mobilya ve tarım sektörlerinde de büyük fırsatlar bulunduğunu kaydetti.

Kenya ve Burundi’de ikili görüşmeler yapan Diyarbakırlı iş adamları, farklı alanlarda somut projeler hazırlamak konusunda mutabakata vardı. DİGİAD üyesi iş adamları, Türkiye’den gelen gönüllülerin kurduğu okulları da gezdi. Anadolu insanın fedakarlığıyla kurulan okulların, eğitimin yanı sıra bulundukları ülkelerle Türkiye arasında ticaret köprüsü kurduğunu anlatan DİGİAD Başkanı Alaattin Korkutata, “Haritada yerini bile bilmediğimiz ülkelerde kurulan okullar, iş adamlarına kapıları açıyor, ticaret fırsatları oluşturuyor. Dünyanın 140 ülkesine sevgi ve kardeşliği taşıyan bu okullar, kendi öz değerleriyle bütün insanlığa el uzatıyor.” dedi. Nairobi’deki Light Akamedi öğrencileri daha sonra Diyarbakırlı iş adamlarına bir gösteri sundu. Kenyalı bir öğrencinin söylediği Kürtçe türküyle duygulanan işadamları, Diyarbakır yöresine ait halk oyununu ayakta alkışladı.

Eski bir İngiliz sömürgesi olan Kenya, bağımsızlığını kazandığı 1963 yılından beri kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyor. Başkent Nairobi, neredeyse bütün Doğu Afrika’nın kalbi durumda bulunuyor. Komşu ülkeler, demiryolu ile Kenya üzerinden Hint Okyanusu’na ulaşabilirken, Nairobi’den başlayan otoban Etyopya ve Sudan üzerinden Kahire’ye kadar uzanıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER