ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 18:47

"Dış politika sürdürülebilir olmalı"


Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Komşumuz, kardeş ülkemiz Irak'la alakalı koymuş olduğumuz politikaların, mutlaka sürdürülebilir olmasına dikkat ediyoruz. Bizler niyetlerimizi ve gayretlerimizi biliyoruz. Onlarla alakalı düşündüklerimiz son derece açık ve Irak'ın normalleşmesine konacak katkının, en büyük katkının yine ülkemizden geleceğini biliyoruz. O yüzden biz kardeşlerimizle anlaşırız, şu veya bu şekliyle zaman zaman iletişim kopuklukları olabilir ama bizler temkinli ve her zaman olduğu gibi büyük devlete yakışır bir kurumsal hafızamızı muhafaza etmek zorundayız. O açıdan herhangi bir problem olmaz, varsa da o problemler giderilir'' dedi.
    
Bakan Yıldız, Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu ve Gaziantep Kunduracılar Odası işbirliğiyle Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenen ''16. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Fuarı''nın açılışındaki konuşmasında, daha önce büyük şehirlerde yapılan bu tür fuarların Gaziantep'te açılmasına katkı sağlayanlara teşekkür etti.
    
Türkiye'nin dünyanın büyüme hızından daha hızlı büyüdüğünü ifade eden Yıldız, rakamların da Gaziantep'in Türkiye'nin büyüme hızından daha hızlı büyüdüğünü gösterdiğini dile getirdi.

'Gaziantep'in çalışkan insanlarını, sanayicilerimizi bir kez daha tebrik ediyorum'' diyen Yıldız, 6 milyar dolarlık ihracatın bir şehir için önemli ve büyük bir rakam olduğunu kaydetti.
    
Gaziantep'te beraberce iş yapma kültürüne çok fazla önem verildiğini ifade eden Yıldız, Gaziantep'in enerji tüketiminde Kayseri'nin yaklaşık 5 katı kadar rakamla çalıştığını vurguladı.
    
     ''Daha fazla çalışmak zorundayız''
    
Türkiye'de siyasi istikrarın sürdürülebilir hale geldikten sonra buna inanan insanların sayısının parti ayrımı yapmaksızın arttığını dile getiren Bakan Taner Yıldız, şöyle konuştu:
    
''Artık bu işin geri dönüşü olmaz Allah'ın izniyle. İnsanlarımız hak ettiği refah seviyesinden artık vazgeçmezler. Bulduklarından geri gitmezler ve bizler bu gayretlerimizi, bu niyetlerimizi artırarak devam edeceğiz. Her birimizin bu 10 yıl içerisinde çok ciddi bir çalışması oldu. Ama ülke için daha fazla çalışmak zorundayız. Gaziantep bunun en iyi örneklerinden bir tanesi.''
    
     Irak'la ilgili politikalar
    
Irak'taki gelişmelere değinen ve normalleşmesine en büyük katkıyı Türkiye'nin vereceğini ifade eden Yıldız, şunları söyledi:
    
''Biz hemen, komşumuz, kardeş ülkemiz Irak'la alakalı koymuş olduğumuz politikaların, mutlaka sürdürülebilir olmasına dikkat ediyoruz. Bizler niyetlerimizi ve gayretlerimizi biliyoruz. Onlarla alakalı düşündüklerimiz son derece açık ve Irak'ın normalleşmesine konacak katkının, en büyük katkının yine ülkemizden geleceğini biliyoruz. O yüzden biz kardeşlerimizle anlaşırız, şu veya bu şekliyle zaman zaman iletişim kopuklukları olabilir ama bizler temkinli ve her zaman olduğu gibi büyük devlete yakışır bir kurumsal hafızamızı muhafaza etmek zorundayız. O açıdan herhangi bir problem olmaz, varsa da o problemler giderilir.''
    
Türkiye'nin siyasi istikrarı sürdürmeye devam edeceğini aktaran Yıldız, ''Çalışkan, gayretli ve son derece Türkiye'nin kalkınmasına katkı koyan şehirlerimize tabii ki daha fazla vereceğiz. O açıdan siyasi istikrarı, hemen yanı başımızda, her zaman olduğu gibi hissedebilirsiniz. Uğraşımız ve gayretimiz bu yöndedir'' diye konuştu.
    
Yıldız, Türkiye'deki ayakkabıların yarısından fazlasının Gaziantep'te üretildiğini duyunca şaşırdığını da sözlerine ekledi.
    
  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER