ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2012 Salı 14:34

Direkt uçuş sayısının artırılmasını istedi


Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Başkanı Barış Aydın, Başkent’ten direkt uçuş yapılan destinasyon sayısının 50’ye çıkarılması için Türk Hava Yolları'na (THY) resmi başvuruda bulunduklarını bildirdi.

TÜGİAD Başkanı Aydın, Vali Alaaddin Yüksel’in geçen haftaki yönetim kurulu toplantılarına katılarak, TÜGİAD Ankara’nın daha etkin görev almasını istediğini söyledi. Barış Aydın, “Bu kentin iş adamları artık dünyaya açılmak istiyor. Ancak önümüzde çözmemiz gereken önemli sorunlar var. Bu sorunların çözümü, kentin ortak akılda buluşması ve takım çalışması ile mümkün olabilir. Sayın Vali ile bu konuda hemfikiriz. Ankara’yı yönlendirme, stratejik başlıkları belirleme konusunda girişimlerimizi destekleyeceğini ifade etti. Başkent'te turizmin gelişmesi, ihracatçı iş adamlarının dünya ile entegrasyonu için hava yolu ulaşımı hayati önem taşıyor. Acımasız rekabet ortamının yaşandığı günümüzde zaman her zamankinden çok daha değerli.’’ dedi.

Üçüncü hava alanının yerinin tartışıldığı İstanbul'dan dünyanın her yerine hava yoluyla ulaşımın mümkün olduğunun altını çizen Aydın, sözlerine şöyle devam etti: “Ankara’da hala sadece 3'ü yurt dışı olmak üzere 24 noktaya direkt uçuş yapılabiliyor. Yurt içi uçuşlarda da dezavantajımız sürüyor. Başkent’ten direkt uçuş sayısının az olması yüzünden rekabette maça hep 1-0 yenik başlıyoruz. TÜGİAD Ankara olarak bu sorunun çözümü için gerekli adımları atmaya başladık. Başkent’ten yurt içi ve yurt dışı uçuş noktası sayısının artırılması için THY’ye resmi yazıyla başvurduk. Ankara’dan direkt uçuş yapılan destinasyon sayısının 24’ten 50’ye çıkarılmasını istedik.’’ Aydın, TÜGİAD Ankara olarak bu sorunun çözümü konusunda kararlı olduklarını, değişik platformlarda girişimlerini sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

TÜGİAD Ankara Başkanı Barış Aydın imzasıyla Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü’ne gönderilen resmi yazıda, sadece TÜGİAD Ankara’nın 220 üyesinin iş hacminin 15 milyar dolara ulaştığı, bunun büyük bölümünün yurt dışı pazarlardan elde edildiği vurgulandı. Hava ulaşımının, rekabette büyük önem taşıdığı belirtilen yazıda, Esenboğa Havalimanı kapasitesinin en az 50 noktaya çıkarılması gerektiğine işaret edildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER