ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 16:10

Devletten çiftçiye 11,4 milyar lira destek

Devletten çiftçiye 11,4 milyar lira destek

Devletten tarıma 9,2 milyar lira, hayvancılığa 2,2 milyar lira destek


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kudbettin Arzu, devletin tarıma desteğinin 9,2 milyar lirayı, hayvancılığa desteğinin 2,2 milyar lirayı bulduğunu açıkladı. Arzu, bu desteklere bağlı olarak süt, et ve tavuk üretiminin arttığını bildirdi.

Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası (TÜGİS) tarafından tertip edilen Dünya Gıda Günü etkinliği Cevahir Otel‘de yapıldı. Etkinliğe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kudbettin Arzu ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi Mustafa Sinaceur da katıldı. Etkinlikte söz alan Kudbettin Arzu, Türkiye’nin tarımsal gayri safi milli hâsılasının 22 milyar dolardan 63 milyar dolara geldiğini aktardı. Bu artışta Ar-Ge faaliyetlerinin, yeni tohum ve genlerin önemli rol oynadığını vurguladı. Devlet desteklerinin 2012 itibari ile tarımda 9,2 milyar lirayı, hayvancılıkta 2,2 milyar lirayı bulduğunu duyuran Arzu, bunlara bağlı olarak süt, et ve tavuk üretiminin önemli oranda arttığını ifade etti. Gıda güvenliği adına pek çok plan ve eylemlerinin bulunduğunu anlatan Arzu, bu sayede Türkiye’nin Avrupa’ya süt ihraç edecek duruma geldiğini dile getirdi. Bakan Yardımcısı, yeni miras kanunu ile tarım arazilerinin bölünmesini minimuma indirdiklerine temas etti. İlave olarak "Son 4 senede 3 milyon arazi topluluştırması yaptık." dedi. Dünya Gıda Günü’ne de değinen Kudbettin Arzu, tüketimin adil ve dengeli olması hande açlık ile obezite sorununun son bulacağını sözlerine ekledi.

TÜGiS Başkanı Necdet Buzbaş ise üretilen gıdanın büyük bölümünün tabağa gelmediğinden yakındı. Bunda ürünlerin bir bölümünün bioyakıt bir bölümünün hayvan yemi olarak kullanımının payı bulunduğuna işaret etti. Tüketimin adil olmadığından dert yanan Buzbaş, çarenin uluslararası dayanışma olduğunu belirtti. Dünyanın tamamında bireylerin aynı imkanları elde etmesi gerektiğini vurguladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER