ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Mart 2014 Çarşamba 12:44

"Devlet yerli ilaç sektörüne desteğe devam etmeli"


DEVA Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Philipp Haas, Türkiye'de üretilen ve yurtdışına satış yapabilmek için yabancı ülkelerde ruhsat alan ilaçların Avrupa'ya ihraç edilebilmesinin önünde çeşitli zorlaştırıcı işlemler olduğunu belirterek, "Türk ilaçları Avrupa'da rekabet avantajını kaybetti. Devletin bu konuda yerli ilaç sektörüne destek olmaya devam etmesini istiyoruz" dedi.
Haas, DEVA Holding'in 2013 yılında hedeflerine ilişkin düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'de ağırlıklı olarak ithal edilmek zorunda kalınan, Onkoloji ve Solunum ilaçlarının yerli olarak üretileceği Çerkezköy'de toplam 1000 metrekarelik kapalı alana sahip üretim tesislerinin mayıs ayı itibariyle hizmete girmesini hedeflediklerini söyledi.
Şu anda ilaç sektörünün yarattığı cari açığın 4,7 milyar dolar olduğunu belirten Haas, DEVA'nın onkoloji ve solunum ilaçlarının üretimini Türkiye'de yaparak, ilaçtan kaynaklanan bu cari açığın düşmesine katkı sağlayacağını dile getirdi.
Almanya'da DEVA ürünlerinin satışını yapabilmek için 2 ilaç ruhsatının hazır olduğunu ve 2014 yılı içerisinde çeşitli Avrupa ülkelerinde satış imkanı tanıyacak 8 tane daha ilaç ruhsatının çıkacağına dikkati çeken Haas, Türkiye'de üretilen ve yurtdışına satış yapabilmek için yabancı ülkelerde ruhsat alan ilaçların Avrupa'ya ihraç edilebilmesinin önünde de çeşitli zorlaştırıcı işlemler olduğuna işaret etti. Haas, bu nedenle Türk ilaçlarının Avrupa'da rekabet avantajını kaybettiğini söyleyerek, devletin bu konuda yerli ilaç sektörüne destek olmaya devam etmesini istedi.
Haas, Sağlık Bakanlığı denetiminin tamamlanıp üretime hazır hale gelen likit onkoloji tesisi ve inşaat faaliyetlerinin bitip, mayıs ayında Sağlık Bakanlığı denetimine girerek üretime hazır hale gelecek solunum tesislerinde üretilecek yeni ilaçların devletin sağlık bütçesine kayda değer bir katkı sağlayacağını vurguladı.
Türkiye'de üretilmediği için ithal edilmek zorunda kalınan bu tip ilaçlar için devletin kasasından her yıl milyonlarca dolar döviz çıktığının altını çizen Haas, DEVA İlaç olarak faaliyete geçecek yeni tesislerinde kanser, astım ve koah hastalıklarının tedavisinde kullanılacak ürünler üretecekleri bilgisini verdi.
Böylece ithalatın azalmasına katkı sağlayarak cari açığın dengelenmesinde ilaç sektörü olarak rol oynayacaklarını aktaran Haas, Türkiye'nin yeni ürün geliştirmek ve üretmek için önemli potansiyele sahip bir ülke olduğunu ancak bunun için yerli üreticilerin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.
"Devlet ARGE konusunda ilaç sektörüne önemli destekler sağlıyor, TÜBİTAK destekli çok başarılı projeler yapılıyor" diyen Haas, devletin bu desteğini TL'nin yabancı para birimleri karşısında değer kaybettiği ve faizlerin oldukça yükseldiği bu ortamda, "düşük fiyatlı ürünlerin" fiyatlarının iyileştirilmesi ve "kur düzenlemesi" konusunda da vermesi halinde yerli ilaç sektörünün çok kısa sürede yeni tedavi yollarının bulunmasına hizmet edecek araştırmalar yapacağına ve yeni yatırımlarla birçok başarıya imza atacağına yürekten inandığını söyledi.

- "2014'ün de zor bir yıl olacağını düşünüyoruz"

Haas, ilaç sektörünün çok zor bir dönemin içerisinde bulunduğunu belirterek, bir çok ham maddeyi ithal ettikleri için Türk lirasının değer kaybının kendilerini zorladığını dile getirdi. TL'nin değer kaybetmesinin de pazarı ve kendilerini zor duruma düşürdüğünü ifade eden Haas, "Bu değer kaybı, finans giderlerimizi de bir anlamda yukarı çekiyor. Biz bütün ürünlerimizi Türkiye'de üretiyoruz, bu da bizim en önemli farkımız ve değerimiz. Göreceli olarak daha az etkileniyoruz ama 2014'ün de zor bir yıl olacağını düşünüyoruz" dedi.
Haas, bir önceki yılda kar düşüşlerinin neden kaynaklandığına ilişkin bir soruya ise "Geçen yıl, bir önceki yıla göre gerçekleşen kar düşüşümüz kurların etkisinden gerçekleşti. Özellikle ithal gelen ürünler veya ithalat yaptığımız parçalar arasında fiyatların düşük olması önemli. Kendi elimizdeki finansal kaynakların hepsini kullandık. Buradaki en büyük soru işareti fiyatların yükselmesi, onun için de 2014 için kesin bir şey söylemek şu an için pek mümkün değil" cevabını verdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER