ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 21:51

"Desteklemede uydu görüntüleri esas alınsın"


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ortalama verimleri yerine, tarımsal veriler ve uydu görüntüleri kullanılarak belirlenecek verim değerlerine göre destekleme ödemesi yapılmasının daha adil olacağını savundu.

Şemsi Bayraktar, konuyla ilgili açıklamasında, 2012 yılında yapılacak tarımsal desteklemelere ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair Bakanlar Kurulu kararının, 1 Ocak 2012 tarihinden geçerli olmak üzere bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandığını belirtti. Karara göre Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli’nde öngörülen havzalarda 2012 yılı ürünü; yağlık ayçiçeği, kütlü pamuk, soya fasulyesi, kanola, dane mısır, aspir, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, çeltik, kuru fasulye, mercimek, nohut, çay ve zeytinyağı ürünlerine, tarımsal veriler ve uydu görüntüleri kullanılarak belirlenecek verim değerlerine göre destekleme ödemesi yapılacağını, pamukta sertifikalı tohum kullanma şartı aranacak.

Bayraktar, aynı kararda daha önce yapılan bir değişiklikle yukarıda belirtilen ürünlerin ilçe bazında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ortalama verimleri dikkate alınarak üreticilerin desteklenmesi esası getirildiğine dikkati çekti. Son yapılan değişiklikle, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, tarımsal veriler ve uydu görüntülerine dayalı olarak yapılacak verim tespitlerinin daha önceki değişikliklere göre daha adil olmasını beklediklerini aktaran Bayraktar, uygulama içeriğinin bir an önce kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER