ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 14:35

Deri ihtisas OSB yatırımcı bekliyor

Deri ihtisas OSB yatırımcı bekliyor


Denizli'nin Honaz ilçesine bağlı Kaklık beldesinde yapımında son aşamaya gelinen Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (DİOSB)’nde altyapı ve arıtma tesisi çalışmaları da bitmek üzere. Yıl sonunda hayata geçmesi planlanan DİOSB, Bursa’nın ardından Türkiye’de ikinci olacak. Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Belediye Başkan Yardımcısı Nilgün Ök, Honaz Kaymakamı Turgut Gülen, Kaklık Belediye Başkanı Mehmet Gülbaş, Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Necdet Özer, Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Musa Çelikkol, DİOSB Müdürü Mehmet Güran ve yatırımcılarla birlikte bölgede incelemelerde bulundu.

Müdür Güran, Vali Demir ve diğer katılımcılara DİOSB’nin son durumu ve ihtiyaçları hakkında bilgi verdi. Bölgede 75 parsel bulunduğunu ve 12 firmanın yatırım yaptığını belirterek, “Bunun 44 tanesine altyapı yatırımı yaptık, diğerlerini yapmadık. İnkişaf sahası olarak bekletiyoruz.” dedi. DİOSB’de şu anda 12 elektrik trafo binası bulunduğunu, üçünün iç tesisatının acilen yapılması gerektiğini dile getiren Güran, ayrıca arıtma tesisinden geçen deri atıklarının bertaraf edilmeden geri dönüşümünün mümkün olduğunu, bu atıkların gübre ve kozmetikte kullanılarak ekonomiye kazandırılması için destek istediklerini söyledi.

Vali Demir ise trafolardaki sıkıntının bir fizibilite çalışması yapılarak en kısa sürede çözüme kavuşturulmasını istedi. Boş olan 32 parselin doldurulmasının önemli olduğunu da vurgulayan Demir, “Acil olarak bölgenin tanıtımını çevre illerde yapmamız gerekiyor. Öncelikle buna ağırlık verip daha sonra çevre illerdeki işletmecileri davet ederek bölgeyi tanıtmamız çok önemli. Biz buraya firma getiremezsek, uzun vadede iş sıkıntıya girer. Gerçekçi olmamız gerekiyor, ticaretin kuralları var. Bu halde giderse olmaz, çünkü biz bunları konuşalı altı ay oldu. Amacımız, Denizli’de bu sektörü görünür hale getirmek. İnanıyoruz ki gelen her firma, yeri büyüdüğü için daha büyük yatırım yapabilecek. Çevrede yer açısından sıkıntı çeken bütün firmaları davet edelim. Buraya getirip şartlarımızı, tesislerimizi gösterelim. İddia ediyoruz, Türkiye’nin en modern deri tesisi burası. Öncelikle bu civarda, daha sonra İzmir, İstanbul gibi büyük illere gidip anlatmamız ve tanıtmamız gerekiyor. GEKA’nın da ciddi bir çalışması var. Biz artık önümüzdeki hafta bu işi daha fazla uzatmadan listeleri belirleyip ziyaret edelim, daha sonra onları buraya çağıralım.” diye konuştu.

Yıl sonunda hizmete geçmesi planlanan DİOSB’de altyapı ve arıtma tesisine şu ana kadar 14 milyon liralık yatırım yapıldı. Türkiye’de sadece Bursa’da bulunan deri ihtisas OSB’nin ardından ikincisi olacak DİOSB’de 12 firma yatırım yapıyor. Çevre illerin yanısıra İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük illerdeki deri sanayicilerinin de yatırım yapmasının amaçlandığının belirtildiği toplantıda ayrıca dericiliğin yanında kimya ve buna benzer mevcut arıtma tesisine uygun sektörlerin de yatırım teklifleri değerlendirilecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER