ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Haziran 2014 Pazartesi 14:40

Denizli'nin ihracatında artış

Denizlinin ihracatında artış

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Necdet Özer, bu yılın ilk 5 ayında Denizli'nin ihracat artışının geçen yıla oranla yüzde 10.60 oranında artışla 1 milyar 368 milyon 565 bin dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.DTO salonunda gerçekleştirilen 2014 yılı Haziran ayı Meclis toplantısı'nda konuşan Özer, son dönemde gelişmekte olan ülkelerde küresel ekonomiyi etkileyecek bir gelişme yaşanmadığını fakat Ukrayna, Suriye ve Irak krizlerinin beklentileri alt üst edebilecek siyasi gerilimler barındırdığını söyledi.
Özer, petrol ve doğal gaz arz güvenliğinin riske girmesinin dünya ekonomisinin önünde görülen en önemli olumsuzluk olduğunu belirterek "2014 yılının ilk dört ayında ülke ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 oranında artarak 53 milyar 680 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. İthalatımız ise aynı dönemde yüzde 4,2 oranında azalarak 78 milyar 146 milyon dolara inmiştir. İlk çeyrekteki ihracatımızın hızla artması, ithalatımızdaki artışın ise durarak azalmış olması, önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkmıştır" dedi.
- İlk 5 ayda yüzde 10.60 artış
Denizli'nin ihracat artışının sürdüğünü ve 2014 Mayıs ayı itibariyle beş aylık dönemde dünyada 140 ülkeye, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,60 oranında artışla 1 milyar 368 milyon 565 bin dolar ihracat yapıldığını dile getiren Özer, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 2014 Mayıs ayı verilerine göre, il ihracatının yüzde 45,42 ihracatın yapıldığı ilk beş ülkenin İngiltere, Almanya, ABD, İtalya ve Fransa olduğunu açıkladı.
Özer, Denizli'den ihraç edilen ürünlerin 2014 Mayıs ayı verilerine göre ihracatın yüzde 83,85'lik ilk beş ürün grubunun hazır giyim ve konfeksiyon, elektrik-elektronik, makine, bilişim, çelik, demir ve demir dışı metaller, tekstil ve hammaddeleri olduğuna dikkati çekerek, "Denizli'nin 2014 yılı Nisan ayı sonu itibariyle ithalat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,50 oranında azalarak 811 milyon 315 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. İthalat incelendiğinde, ithalatının büyük bir bölümü ham madde, yardımcı madde gibi yatırıma ilişkin maddelerden oluşmaktadır. En fazla ithalat yapılan ülkeler ise yüzde 9,43 ile Özbekistan, yüzde 9,27 ile İspanya ve yüzde 7,96 ile Çin gelmektedir" diye konuştu.
Cari işlemler açığının Gayrisafi yurt içi hasılaya oranının hala yüzde 6'nın üzerinde olduğuna işaret eden Özer şunları söyledi:
"Bölgedeki siyasi olayların döviz kurlarını ve petrol fiyatlarını artırmaktadır.Türkiye enflasyonunun bu iki değişkene çok duyarlı olduğunu, bu nedenlerle de Haziran ayında enflasyonun çift haneli rakamlarda çıkma ihtimali bulunmaktadır. İç ve dış siyasi olayların ülkenin istikrar politikalarını riske sokmamasını bekliyoruz."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER