ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 15:56

Denizli'nin ihracatı yüzde 18 arttı


Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, ilde kayda alınan ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 18 oranında artarak 1 milyar 730 milyon dolara ulaştığını söyledi. Kocasert, Ekim ayında Türkiye’nin ihracatının yüzde 1,5’lik bir artış ile 11,9 milyar dolar olduğunu, ilk on aylık dönemde geçen seneyle kıyaslandığında ise yüzde 0,2 oranında bir gerileme olduğunu belirtti.

Ekim ayı ihracatını değerlendiren Kocasert, “Burada altı çizilmesi gereken nokta, gerilemedeki sebebin ülkemizin altın ihracatındaki düşüş olduğu. Sadece mal ticaretini gözönüne alırsak, Türkiye’nin ihracatının Ocak-Ekim dönemindeki artış oranının yüzde 5,2 olduğunu ifade edebiliriz. Küresel ekonominin, yavaş büyüme rakamlarını sergilediği bir yılı geri bırakmak üzereyken, Türkiye'nin, mal ticareti bakımından ihracatını artırıyor olması esasen sevindirici bir gelişme.” dedi.

"DENİZLİ YIL SONUNDA İHRACAT HEDEFİNİ GEÇECEK"

Denizli ihracatının göstermekte olduğu performansın kendilerini sevindirdiğini dile getiren Kocasert, “TİM verilerine göre, Denizli ihracatı ocak-ekim döneminde yüzde 11 artışla 2,5 milyar dolara, DENİB tarafından kayda alınan ihracatın ise aynı dönemde yüzde 18 oranında artış ile 1 milyar 730 milyon dolara ulaştığını görebiliyoruz. Geçtiğimiz aylarda, yıl sonu itibari ile DENİB tarafından kayda alınan ihracatın, yıl başında belirlediğimiz 2 milyar dolar hedefine ulaşacağını söylüyorduk. Şimdi ise yıl sonu itibari ile DENİB ihracatının 2,1 milyar dolar sınırını zorlayacağını rahatlıkla ifade edebiliriz.” diye konuştu.

TİM verilerine göre, Denizli ocak-ekim döneminde Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren 10 ili arasındaki sıralamada, ihracat artış oranı bakımından ilk üçteki yerini koruduğunu vurgulayan Kocasert, şöyle devam etti: “Denizli, yüzde 11,04’lük yükselme ile ihracatını en fazla artıran ikinci şehir olmayı başardı. Dünya ekonomisinin, 2013 yılını yüzde 2- yüzde 2,5 aralığında bir büyüme ile tamamlaması öngörülüyor. Dünya ticareti ise yavaş temposunu sürdürüyor. Hal böyle olunca, geçtiğimiz ay Türkiye’nin de 2013 yılına ilişkin hedeflerinde revizeler yapıldı. 2013 yılı ihracat hedefi 153,5 milyar dolar olarak güncellendi. Şunu ifade etmek gerekiyor; 2014 yılında dünya ekonomisine ilişkin beklentiler, 2013 yılından daha olumlu. Küresel pazarlar, hızlı bir toparlanma sürecine girebilirse, bu durumun Türkiye’nin ihracat performansına katkısı da olumlu olacaktır.“ 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER