ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 17:09

"Demir çelikte Çin bile zarar etti"

"Demir çelikte Çin bile zarar etti"


 İSDEMİR Genel Müdürü Recep Özhan, demir çelik sektörünün 2012 yılında çok zor bir dönemden geçtiğini belirterek, Çin’in bile demir üretiminde zarar ettiğini söyledi.

Genel Müdür Recep Özhan, Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Metin Önde’yi ziyaret etti. Recep Özhan, ziyarette yaptığı açıklamada demir çelik sektörünün içinde bulunduğu sıkıntılara dikkat çekti. Özhan, “2012 yılında Çinliler bile zarar etti. Demir çelik sektöründe zarar etmeyen yok. Zor bir dönemden geçiyoruz. Birlik ve berberliğe çok ihtiyacımız var. İSDEMİR olarak çalışanlarımızla birlikte rekorlar kırıyoruz. Öz güven ve fedakarlıkla bu işeri başarıyoruz.” dedi.

Arap baharının demir çelik sektörünü olumsuz etkilediğine vurgu yapan Özhan,”Buna rağmen dünyanın her yerine satılabilecek kaliteli ürünler ithal ediyoruz. İtalya ve İspanya olmak üzere bir çok ülkelere demir satmamıza rağmen Ortadoğu’daki olaylar bizi de etkiledi. Dünyanın 2 milyar 100 milyon tonluk demir çelik üretim varken 1.5 milyar tonluk bir talep olursa ister istemez arz ve talep arasındaki dengeler noktasında değişiklikler oluyor. Bunun sonucunda da 90 kuruşa demir satmak durumunda kalıyoruz. Maliyetleri düşürmek lazım. Avrupa’daki bir çok şirket bu nedenle kapanma noktasına geldi. Bu sıkıntıları hep birlikte aşacağız.” ifadesini kullandı.

Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Metin Önde ise “İSDEMİR yönetiminin çalışanına verdiği önemi ve iyi niyetlerini en üst düzeyde görüyoruz. İşçilerimiz için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerinden eminiz. Son günlerde bu kurumumuzda işçiler atılıyor gibi söylentiler çıktı. Böyle bir sıkıntı yok. Sıkıntıları endüstriyel ilişkiler içerisinde çözüyoruz. Biz de sendika olarak çalışanımıza hak ettiği ücreti hak ettiği çalışma sisteminin takipçisi oluyoruz.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER