ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 18:42

DB projesini 2021'de tamamlamak istiyor


Stuttgart 21 projesinin tamamlanma tarihi ile ilgili açıklama yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Alman Demiryolları (DB), daha önce 2019 yılı olarak duyurduğu tamamlama tarihini bu kez 2021 yılı aralık ayı olarak açıkladı. Stuttgart 21 Proje Sözcüsü Wolfgang Dietrich, projede bazı risklerin olduğunu, bunlardan birinin de havaalanı istikametindeki evlerin imar sorunu olduğunu söyledi. Dietrich, inşaatın devam etmesi için bu sorunun 2015 yılı başına kadar giderilmesi gerektiğini ifade etti. İnşaatın protestolar nedeniyle birçok kez aksadığını da ifade eden Dietrich, 4 Aralık’ta ilk tüneli delmeye başlayacaklarını açıkladı.

Çok tartışılan proje maliyeti ise son olarak 6, 8 milyar Euro olarak açıklandı. DB, 1 Kasım’dan itibaren halkı bilgilendirmek için telefon hattı kurdu. 24 saat boyunca hizmet verecek olan 0711 / 21321212 numaralı telefon hattından vatandaşlar proje ile ilgili tüm bilgileri alabilecek. Bunun dışında DB tarafından açılacak iletişim bürosunda da üç personel bulundurulacak. Dietrich, “Projenin onaydan geçtiği dönemden sonra birçok kanun ve mevzuat değişikliği oldu. Özellikle yangın konusunda yeni düzenlemeler yapıldı. Halen 30 nokta açıkta. Bu noktalar en kısa zamanda itfaiye ile görüşülerek çözüme kavuşturulacak.” dedi. Bir önemli sorunun da yeraltı suyunun çekilmesi olduğunu dile getiren Dietrich, çalışmaların yapıldığı alanda zeminden tahmin edilenden daha fazla su çekilmesi gerektiğini ifade etti.

Öte yandan Stuttgart 21 karşıtları dün 195. protestolarını 2 bin 200 kişi ile Stuttgart tren istasyonunda gerçekleştirdi. Protestocular 200. gösteriyi 2 Aralık’ta daha büyük bir katılımla gerçekleştirmeyi planlıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER