ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Kasım 2014 Cumartesi 09:54

Dar gelirliye 50 bin konut

Dar gelirliye 50 bin konut

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan 'En çok orta ve alt gelir grubuna ağırlık vereceğiz' dedi.


Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, sosyal konut üretimini artıracaklarını ve daha nitelikli, kaliteli konut üreteceklerini açıkladı. Karmod Prefabrik'in sponsorluğunda MÜSİAD İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu tarafından düzenlenen '2023'e Doğru TOKİ ve Geleceğin Şehirleri' konulu panelde konuşan Turan, TOKİ'nin önemli bir yapılanma sürecine girdiğini ifade etti. 2003-2014 döneminde 637 bin 295 konut üretildiğini bildiren Turan, söz konusu dönemde 5 bin 474 sosyal donatı alanının hayata geçirildiğini söyledi.

DAR GELİRLİYE MÜJDE

Turan, TOKİ olarak hedeflerinin, bundan sonra sosyal konut üretimini artırmak olduğunu belirtti. TOKİ'nin en çok orta ve alt gelir grubuna ağırlık vereceğini açıklayan Turan, bu yıl sonunda 40 bin, 2015 yılında da ise 50 bin sosyal konut inşa etmeyi hedeflediklerini bildirdi.

YATAY MİMARİ

12 yıl önce insanları mutlu eden konut niteliğinin şu anda mutlu etmediğini anlatan Turan, insanların artık yaşam alanı istediğini, dolayısıyla bundan sonraki bütün yapılanmalarını bunun üzerine inşa edeceklerini vurguladı. Dikey mimariden yatay mimariye geçmeyi hedeflediklerini söyleyen Turan, bu mimari tarzının 62'nci hükümet programına da girdiğini ve bu hassasiyeti her yerde göstereceklerini vurguladı.

SİTE YOK, MAHALLE VAR

Konutlarda mahalle konseptine önem vereceklerinin altını çizen Turan, 'Mahalle konseptine yönelik ciddi çalışmalarımız var. Kapalı bir site mantığında işler yapmayacağız. 1+1 konut yapmıyoruz, ürettiğimiz konutlar 2+1'in altında olmuyor" dedi. Bu kapsamda yeni yerleşim yerlerinden Kayaşehir'de mahalle kültürünün olduğu ve 5 bin konuttan oluşacak konutlar inşa edeceklerini ve bunun ihale edileceğini açıklayan Turan, detayların yakında açıklanacağını söyledi. Yöresel mimariye de katkı sunacak projeler ihale ettiklerini açıklayan Turan, konut üretiminde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini de dikkate alacaklarını açıkladı. Turan, nüfusun artacağı ve sanayileşmenin yoğunlaşacağına yönelik TÜİK verilerini konut üretiminde dikkate alacaklarını açıkladı.

KAYNAK:
Ajanslar
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER