ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 12:03

Cüzdanı evde bıraktıracak sistem!

Cüzdanı evde bıraktıracak sistem!

BKM cep telefonu ile temassız ödeme altyapısını tamamladı. Kredi kartını evde mi unuttunuz?


Bankalararası Kart Merkezi (BKM)'nin sağladığı yeni sistem sayesinde cep telefonları banka ve kredi kartı olarak kullanılabilecek.

'ÖNENMLİ BİR ADIM'

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, BKM'nin akıllı cep telefonlarıyla temassız ödemelerin gerçekleşmesine yönelik altyapı hizmeti sunmak üzere sertifika aldığı belirtildi. Türkiye'de cep telefonlarıyla temassız ödeme yapılabilmesi konusunda çalışmalarını sürdüren BKM, bu sertifika ile sistemin hayata geçmesi konusunda önemli bir adım attı.

Kurulduğundan bu yana, Türkiye'de ödeme sistemlerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak için çalışmalarını sürdüren BKM, 2008 yılında başlatmış olduğu Yakın Alan İletişimi (Near Field Communication, NFC) özellikli akıllı cep telefonlarıyla ödeme yapılabilmesi için gerekli olan altyapı çalışmalarını tamamladı. Bankalar, BKM'nin sağladığı Güvenilir Servis Sağlayıcı sistemi ile müşterilerine, Yakın Alan İletişimi olarak adlandırılan NFC özelliğine sahip cep telefonlarını, kredi ve banka kartı olarak kullanabilme hizmeti sunacak.

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko ''BKM olarak Güvenilir Servis Sağlayıcı hizmetimiz ile Türkiye'de cep telefonu ile temassız ödeme uygulamasını hayata geçirebilmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Altyapı konusunda dünyanın birçok ülkesinden öndeyiz ve yatırımımızı tamamlamış bulunmaktayız. Aldığımız sertifika ile sistemin uygulamaya geçmesi adına büyük bir adım atmış olduk. NFC özellikli akıllı telefonlar yaygınlaştıkça hızla artacağına inandığımız mobil ödemeler, '2023 Nakitsiz Ödemeler' hedefimiz ve kayıt dışı ekonomiyle mücadelede önemli bir yapı taşı olacak'' diye konuştu.

KREDİ KARTINI UNUTMAK DERT DEĞİL

BKM'nin Güvenilir Servis Sağlayıcı altyapısı tüm bankaları, tüm mobil operatörleri ve tüm cep telefonu markalarını destekleyecek şekilde konumlandırıldı. Güvenilir Servis Sağlayıcı altyapısı sayesinde, NFC uyumlu akıllı telefonlara sahip kart kullanıcıları, her türlü ürün ve hizmet ödemelerini cep telefonlarıyla yapabilecek. Kartı yanında olmayanların da hayatını kolaylaştıracak uygulama ile özellikle ulaşım alanında otobüs, tren ve metro kullanımında ve günlük hayatta yapılan birçok küçük tutarlı ödeme, NFC uyumlu akıllı telefonları turnikeye okutarak gerçekleştirilebilecek. Bunun için NFC uyumlu akıllı cep telefonlarını ödeme noktasındaki temassız POS cihazına yaklaştırmak yeterli olacak. BKM'nin uygulaması ile, bu ödemeler bankaların sunduğu kartlar üzerinden yapılacak.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER