ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 12:59

"Çukurova’da buğday ekim alanları artırılmalı"

"Çukurovada buğday ekim alanları artırılmalı"


Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, Türkiye’nin buğday üretiminin yüzde 10’nunu karşılayan Çukurova yöresinin ekim alanlarını artırarak yüzde 15’e çıkarması gerektiğini söyledi.

Tezcan, yaptığı açıklamada Çukurova yöresinde Türkiye’nin buğday üretiminin yüzde 10’una yakın bölümünün Çukurova yöresinden karşılandığını ve yörede hasat edilen buğdayın Türkiye’de 2013 yılının ilk buğdayı olduğunu kaydetti. Tezcan, Çukurova’da geçen yıl yaklaşık 2,5 milyon dekarda buğday ekimi yapılırken, bu yıl yüzde 25-30 oranında daralmayla ekim alanının 2 milyon dekara düştüğünü ifade etti. Tezcan, üreticilerin buğdayın maliyetinin artması nedeniyle buğdaydan kaçıp alternatif ürünlere yöneldiğini ancak Çukurova yöresinin buğdayının toprak ve iklim nedeniyle Türkiye’nen en kaliteli buğdayı olduğunu belirterek, "Çukurova yöresi çiftçisi buğdaydan kaçmamalı. Aksine buğday ekim alanlarını artırmalıdır. Türkiye’de yılda elde edilen 18-19 milyon ton buğdayın yüzde 10’unu Çukurova yöresi karşılıyor. Ancak bu oranın yüzde 15’ini karşılayacak kadar yükselmesi gerekiyor. Ancak Çukurova yöresi buğdayda ilk hasat yeri olduğu için fiyat belirsizliği ve girdilerin pahalı olması nedeniyle buğdaydan kaçıyor" dedi.

Tezcan, Çukurova yöresinin buğdayının çok verimli olması nedeniyle yetkililerin üreticiyi teşvik ederek buğday ekim alanlarının artmasını sağlaması gerektiğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

"Buğday girdilerinin özellikle mazot ve gübre fiyatları aşağı çekilmeli. TMO buğday hasat edilmeden üreticiyi tüccarın eline bırakmamak için fiyatı açıklamalı. Bunları olmadığı sürece Çukurova yöresinde buğdaydan kaçış devam eder."

Tezcan, bu yıl bir kilo buğdayın maliyetinin 65 kuruş olduğunu fiyatın çiftçinin para kazanması için en az 70-75 kuruş olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER