ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 09:55

Coşkun: Türkiye hazır giyimde lider ülke oldu


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Hazır giyim ve tekstilde dünyayla yarışırız." sözüne, Süvari Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Coşkun’dan destek geldi. Türkiye’nin kalite anlamında Avrupa, fiyat anlamında Asya ülkeleriyle yarıştığını ve bunun da güzel sonuçlar doğurduğunu söyledi. Yurtdışında Türkiye’yi hazır giyimde lider olarak gösterdiklerini ifade eden Coşkun, gelecek için umutlu konuştu: “Şu anda Türk markalarının yurtdışında açmış olduğu mağaza sayısı 3 bini aştı. Önümüzdeki 10 yıl içinde 20 binin üzerinde mağaza hedefi koyduk.” dedi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen 6. İstanbul Moda Konferansı’nda konuşan Başbakan Erdoğan, hazır giyim ve tekstilde ülke olarak çok iyi bir durumda olduklarını söyledi. "Hazır giyim ve tekstilde dünyanın diğer ülkelerinin gerisinde olduğumuzu kabul etmiyorum. Tam aksine onlarla başabaş yarışır noktadayız, durumdayız." diyen Erdoğan’a, Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun’dan tam destek geldi. Yurtiçi ve yurtdışında toplam 115 mağazası bulunan ve 2023 yılında 300 mağazaya ulaşmayı amaçlayan Süvari Giyim’in geleceğe umutla baktığını belirten Coşkun, Türkiye’nin her konuda dünyayla yarışır durumda olduğunu söyledi. Tekstil ve hazır giyimde Türkiye’nin diğer ülkelere göre büyük bir avantajı olduğunu kaydederek, “Şimdi dünyada ayrılmış iki grup var. Birincisi Avrupa ülkeleri ve gelişmiş ülkeler. Kaliteli ürün yapıyorlar fakat erişilmez fiyatlarla pazara sunuyorlar. İşte bir grup Asya ülkesi, özellikle yoğun üretim yapan Hindistan gibi ülkeler, bunlar da yine üretim yapıyor. Ucuz satıyorlar fakat kalite noktasında sıkıntıları var. Türkiye ise öyle bir üretim kapasitesine sahip ki kalitede Avrupa, fiyatta da işte bir Çin'le, bir Hindistan'la yarışıyor. Bunun ikisini birleştirince ortaya çok güzel şeyler çıkıyor.” şeklinde konuştu.

YURTDIŞINDA 10 YIL SONRA 20 BİN MAĞAZAYA ULAŞACAĞIZ

Avrupa ülkelerinde sadece tekstilin tasarım boyutunun kaldığını vurgulayan Ahmet Coşkun, Türkiye olarak tasarımda, modada, kalitede ve kapasitede birçok ülkeyi geçtiklerini söyledi. “Zaten birçok ülke bizi bu noktada lider görüyor. Fiyat avantajları da eklenince Türkiye, çok daha fazla tercih edilen ülke konumuna geliyor.” diyen Coşkun, dış pazarları iyi değerlendirerek ve bu gücü insanlara anlatarak hızı arttırmaları gerektiğine değindi. Coşkun, şöyle devam etti: “Birleşmiş Markalar Derneği Yönetim Kurulu'ndayım aynı zamanda. Orada da hedeflerimiz var. Şu anda Türk markalarının yurtdışında açmış olduğu mağaza sayısı 3 bini aştı. Bunun için de 10 yıl içerisinde 20 binin üzerinde tüm dünyada Türk markalarının kendi mağazalarını açması hedefi koyduk. Bu hedef, Türkiye'nin giyim sektöründe nereye geleceğini gösteriyor. Buradaki markaların çoğunluğu giyim. Diğer sektörler de kendi alanlarında aynı hedefleri koyuyor, aynı gelişimi gösteriyorlar." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER