ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 10:16

Çöllolar'dan 2014 yılından itibaren kömür verilebilecek

Çöllolardan 2014 yılından itibaren kömür verilebilecek


Afşin Elbistan-Termik Santrali B Ünitesi'ne kömür temin edilmek amacıyla açılan Çöllolar Kömür Havzası'nda 2 yıl aradan sonra çalışmalar yeniden başladı. Bölgedeki şirket yıl sonuna kadar 21 milyon metreküp hafriyat çıkaracak. 2014 yılı Kasım ayı itibariyle de santrallere kömür verilebilecek.

Kahramanmaraş'ın Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin kömür ihtiyacının karşılandığı Çöllolar Kömür Havzası’nda kömür üretimi hariç olmak üzere 4 Nisan 2013 tarihi itibariyle başlatılan dekapaj çalışmaları aralıksız sürüyor. Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından Çöllolar Kömür Sahası'nda kömür üretimi hariç dekapaj yapılmasına yönelik izin verildi. 26 milyon+7 milyon metreküp olmak üzere toplam 33 milyon metreküp dekapaj yapılacak. Hali hazırda Park Teknik AŞ bünyesindeki 40’a yakın iş makinesi, göçüğün olduğu alanda kayan şevlere destek çalışmasını sürdürüyor. EÜAŞ’la yapılacak görüşmelerin ve toplantının ardından taşeron firmaların çalışmasına da izin verildikten sonra iş makinesi ve çalışan sayısının artması bekleniyor.

Yaklaşık bir ay önce başlayan çalışmaları yerinde görmek ve bilgiler almak üzere bölgeye gelen Park Teknik AŞ Genel Müdürü Mustafa Kıraç, Çöllolar’ın geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çöllolar Kömür Havzası’nda 2 yıl aradan sonra başlatılan dekapaj çalışmaları hakkında bilgi veren Park Teknik AŞ Genel Müdürü Mustafa Kıraç, 2013 yılı sonuna kadar 21 milyon metreküp dekapaj yapılacağını söyledi. Kıraç, işletmede çalışan sayısının da 900’e kadar çıkacağının altını çizdi. Dekapaj çalışmalarının EÜAŞ’a sunulan yeni projeye göre yürütüldüğünü belirten Genel Müdür Kıraç, “Şu anda firmamıza ait 60 kamyon ve 15 ekskavatörle dekapaj çalışması yürütüyoruz. Şimdilik kömür üretimi yapmayacağız. Eğer EÜAŞ’a sunduğumuz proje onaylanırsa 2014 Kasım’ında kömür üretecek konuma gelebiliriz.” şeklinde konuştu.
EÜAŞ’la belirli bir protokol çerçevesinde işlem yürütüldüğünü aktaran Genel Müdür Mustafa Kıraç, “Önümüzdeki günlerde bir toplantı düzenlenecek. Hali hazırda firmamıza verilen izin taşeron firmaların bölgede kazı yapmasına imkan tanımıyor. Biz, daha önceden de yerli firmalarla taşeron şeklinde çalışma yürüttük. Şu andaki dekapaj çalışmalarımızı da aynen devam ettirmekten yanayız. Taşeron firmalarla birlikte 120 kamyon ve 30 ekskavatörle çalışma yürütmeyi düşünüyoruz. Bölgenin de ekonomisini düşünmemiz gerekiyor. Şu anda 360 personelimiz çalışıyor. Peyderpey bu sayı 900’e kadar çıkacak. 33 milyon ton dekapaj iznimiz var. 2013 yılı sonunda 21 milyon metreküp dekapaj yapmayı hedefliyoruz.” bilgilerini aktardı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER