ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mayıs 2013 Cuma 11:40

Çok fazla reklam yapan firmalara güvenmeyin!

Çok fazla reklam yapan firmalara güvenmeyin!


İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özgür Çengel, basında çok fazla reklamları görünen, sürekli kampanya ve indirim yapan firmaların finansal güçlerinden şüphe edilebileceğini söyledi.
Doç. Dr. Özgür Çengel, altın fiyatlarının düşmesi nedeniyle yatırımcıların altına yönlendiğini fakat en iyi yatarım aracının gayrimenkul olduğunu belirtti. ‘Gayrimenkul hâlâ bir yatırım aracı mı?’ diye merak eden, altın üzerinde çok spekülasyonların olduğu bu dönemde tüketicilerin altının uzun dönemli bir yatırım aracı olmadığını görmeleri gerektiğini açıklayan Doç. Dr. Çengel, “Altın kısa dönemli veya orta dönemli bir yatırım aracıdır. Günümüzde hiç kimse evini satıp altın almıyor. Ama altınını satıp, ev alıyor. Faiz oranları düştü, cazip imkanlarla konut satışları arttı. Makro ekonomik göstergeler iyi. Altın yatırım aracıdır ama halkı doğrudan ilgilendiren bir yatırım aracı değildir. Konut her zaman barınma ihtiyacını içerdiğinden her zaman en iyi yatırım aracıdır” dedi. Gayrimenkul alırken dikkat edilmesi gerekin bazı hususlar olduğunu söyleyen Doç. Dr. Çengel, bu hususları şöyle sıraladı:
“Evlerinizi markalı projelerden satın. Markalı olmayan projelerin güvenilirliği daha az. Markalı projeler itibar çalışması projeleri yürütürler. Uzun dönemde marka imajlarını korumak için markalı projeler önemli. Asla ucuz konutlara yönelmeyin. 40-50 bin Türk lirasına satılan 1+1, 2+1 evler var. Ucuz konut derken binbir kere düşünmek gerekir. Ucuz konut tehlikelidir. Gayrimenkul firmalarının finansal yapılarını araştırın. Alacağınız konutun imarda, tapuda nasıl problemleri var, araştırın. Kesinlikle noterden satış sözleşmesi yaparak, kendinizi garanti altına alın. Konut yatırımı yapmak gerçekten çok ciddi bir konu.”
Doç. Dr. Çengel, dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir konunun da çok fazla kampanya, indirim yapan firmaların, basında çok fazla reklamları yer alan firmaların genellememek itibariyle finansal güçlerinden şüphe edilebileceğini belirtti.
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER