ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 16:18

"Coğrafi uzaklık işbirliğine engel değil"


Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera, iki ülke arasındaki 600 milyon dolarlık ticaret hacminin çok düşük olduğunu belirterek, ''Ancak bu bir başlangıç. Serbest Ticaret Anlaşmasından sonra yüzde 60'lık bir büyüme oldu. Bunun 10 kat daha büyüyeceğine inanıyoruz. Bu yüzden ticaret hacmimizi 2-3 yıl içinde 2'ye katlamak istiyoruz'' dedi.
    
Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye-Şili Ticaret ve Yatırım Forumu'nda konuşan Pinera, Şili ve Türkiye'nin farklı kıtalarda farklı yarım kürelerde yaşadığını, faklı dil ve dine sahip olduğunu ama bunun işbirliği yapmaya engel olmadığını söyledi.
    
Pinera, Şili ve Türkiye arasındaki ilişkilerin Osmanlı imparatorluğu dönemine dayandığını vurgulayarak, ''Serbest Ticaret Analaşması imzaladık, her iki ülke de OECD ülkesi. Bizi bir araya getiren geleceğe bakışımızdır'' diye konuştu.
    
Her iki ülkenin de ortalama 700-800 bin kilometre karelik bir alana sahip olduğunu dile getiren Pinera, nüfusun Türkiye'de 70 milyon, Şili'de ise 17 milyon olduğunu anımsattı.
    
Gayri safi milli hasılanın (GSMH) Türkiye'de 850 milyar dolar, Şili'de 300 milyar dolar olduğunu hatırlatan Pinera, ''Kişi başına gelir Şili'de 18 bin dolar, Türkiye de ise 13 bin dolar. Gelişmiş ülke olmak için çalışıyoruz ve önümüzde uzun bir yolumuz olduğunu görüyoruz. Dünya Bankası'nın belirlediği eşiğe varmak için daha çok çalışmamız gerekiyor. Kişi başı gelirde ortalama 24 bin dolara erişmemiz gerekiyor'' şeklinde konuştu.
    
     ''OECD'nin en çok büyümekte olan 3 ülkesinden 2'si olmamız tesadüf değil''
    
Pinera, dış ticarette her iki ülkenin de çok büyük bir çabası olduğuna dikkati çekerek, ''Çok derin reformlar gerçekleştirdik 1970 ve 1980'li yıllarda. Türkiye'de de geçen 10 yılın başında bu reformları görüyoruz. Her iki ülke de dünya entegre olmaya açık. Türkiye belki 120 milyar dolarlık bir ticaret yapacak, biz de 80 milyar doları aşacağız. Bu yüzden de ihracatlarımız açısından önemli vizyonlarımız var. Gözlerimizi dünyaya açtık. 600 milyon dolarlık bir ticaret hacmine sahibiz ki bu çok düşük. Ancak bu bir başlangıç. Serbest Ticaret Anlaşmasından sonra yüzde 60'lık bir büyüme oldu'' bilgisini verdi.
    
Dar olan pazarı genişletmek istediklerini aktaran Pinera, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''Çünkü bunun 10 kat daha büyüyeceğine inanıyoruz. Bu yüzden ticaret hacmimizi 2-3 yıl içinde 2'ye katlamak istiyoruz. Dünya çok büyük bir krizde. Avrupa resesyona girdi. ABD bir türlü kurtulmayı başaramadı. Asya devleri büyümede yavaşladı. Bu kriz ortamında Türkiye ve Şili olarak büyümekte olduğumuzu, istihdam yaratmaya devam ettiğimizi ve halklarımızın refahlarını artırdığımızı görmek mutluluk verici. OECD'nin en çok büyümekte olan 3 ülkesinden 2'si olmamız tesadüf değil.''
    
''Türkiye'nin alt yapı ve inşaat alanındaki gücünü biliyorum''
    
Pinera, Ocak ayında bir zirveye ev sahipliği yapacaklarını, bu zirvede Türk iş dünyasını da görmeyi arzu ettiklerini ifade ederek, Şili'nin, serbest ticaret anlaşması ile ilgili bir genişleme yapmaya hazır olduğuna dikkati çekti.
    
''Aynı zamanda bu anlaşmayı derinleştirerek, gümrük vergilerini bertaraf edelim. Güçlü ve cesur adımlar atalım'' çağrısında bulunan Pinera, Türkiye'nin alt yapı ve inşaat alanındaki gücünü bildiğini, bir deprem yaşadıklarını ve çok büyük yeni yapılanmalar gerçekleştirmekte olduklarını anlattı.
    
Bu anlamda Türk yatırımlarını beklediklerini ifade eden Pinera, istikrarlı bir demokrasiye sahip olduklarına işaret ederek, Türk iş adamlarına ''Şili'ye gelin, yatırımlarınızı artırın'' diye seslendi.
    
     ''Başbakan Erdoğan'ın Mısır ziyaretini çok önemsiyoruz''
    
Ocak ayındaki zirveye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da geleceğini belirten Pinera, ''Umarım Sayın Erdoğan bu sefer daha çok kalabilirler Şili'de. Son geldiklerinde bir kaç saat kalabilmişti, Mavi Marmara konusundan dolayı. Türkiye'nin barış için istikrarlı adımlarını takdir ediyoruz. Bu yüzden de Başbakan Erdoğan'ın Mısır'a yaptığı ziyaretin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Umarız, ateşkes çağrısına uygun cevaplar gelir'' temennisinde bulundu.
    
Pinera, sadece ticarette değil kültür alanında da her iki ülkenin çok zengin potansiyeli olduğunu kaydederek, Şili vatandaşlarına da, ''Gelin Türkiye'yi gezin, ben çok gezdim'' çağrısı yaptı.
  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER