ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 15:20

Çobanlar sosyal güvenceye kavuşuyor

Çobanlar sosyal güvenceye kavuşuyor


Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çobanların sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmasına yönelik çalışma başlattığını belirtti.

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın’ı ziyaretinde konuşan Prof. Dr. Ayhan, çobanlık mesleğinin tanımlanması ve meslek statüsü haline getirilmesi konusunda önemli yol alındığını söyledi. Çobanların Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesine katılarak çeşitli haklar kazanmasına yönelik çalışma başlatıldığını açıklayan Ayhan, “Özellikle Malatya Birlik Başkanı İhsan Akın’ın Türkiye gündemine taşımasıyla çobanlığın sürdürülebilir olması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı prensipte anlaşarak çalışmalara başladılar. Çobanlar için bu bir milattır. Sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmasına yönelik yapılan çalışmalar çoban aileleri ve bu sektörden ekmek yiyen tüm çevrelerce de büyük heyecan ve memnunlukla karşılanmıştır. Olumlu tepkilere şahit oluyorum. Çobanların özlük haklarına yönelik çalışmalarda emeği olanlara teşekkür ediyoruz.” dedi. Ayhan, sosyal güvence çalışmalarına, her türlü doğa şartında hizmet veren çobanlar adına sevindiklerini, bu sayede insanlık tarihinin en eski mesleklerinden birini icra eden çobanların rüyasının gerçek olacağını kaydetti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, katıldığı bir etkinlikte, çoban ihtiyacının karşılanması ve çoban haklarına yönelik bir çalışma yapılıp yapılmadığı yönündeki soru üzerine, ''Çobanlığa ilginin oluşması yönünde, mesleğe biraz formasyon da kazandıracak şekilde hatta üniversitelerimizin ilgili bölümlerinde 'sürü yönetimi' gibi, belki 2 yıllık yüksekokul tarzında bir eğitimle bunun biraz daha güçlendirilmesi ve yaygınlaşması yönünde çalışmamız var'' ifadelerini kullanmıştı. Uyguladıkları politikalarla küçükbaş hayvan sayısını 35 milyona çıkardıklarına dikkati çeken Eker, bunun sürülere bakacak insan ihtiyacını da artırdığını belirtmiş ve sosyal güvenlik şemsiyesine almak da dahil olmak üzere bu konuda çok boyutlu bir çalışma yaptıklarını ifade etmişti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER