ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 22:40

Çin’de yabancı yatırımcı sermayesi azalmaya devam ediyor


Dünyanın en hızlı gelişen ekonomisi Çin’de doğrudan yabancı yatırımlar, son 13 ay içinde 12. kez düşüş gösterdi. Bu yılın ilk 11 ayında Çin'e yapılan doğrudan yabancı sermaye miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6 oranında azalarak, 100 milyar 20 milyon ABD Doları'nda kaldı.

Çin medyasında yer alan haberde, ülkede son üç ay içinde yaşanan ekonomik toparlanmanın hâlen yurtdışından daha fazla sermaye çekebilecek düzeyde olmadığına işaret edildi.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Shen Danyang konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ülkesinin gelecek yıl doğrudan yabancı yatırımlarda istikrar sağlayacağını ve sert düşüşlerin görülmeyeceğini savundu. Çin ekonomisinin küresel büyümedeki yavaşlama devam etse de tekrardan yükseleceğini ileri süren sözcü Shen, gelecek yıl için yatırım akışının korunması ve yurtdıştaki yatırımların genişletilmesine yönelik çabaların artırılacağını ifade etti.

Uzmanlar, Çin'in ekonomik büyümesinin önümüzdeki yıl bir miktar toparlanmasıyla doğrudan yabancı yatırımların da artacağını fakat yine de çok büyük artışların beklenmemesi gerektiğini dile getirdi.

Öte yandan, Asya’nın devi konumunda yer alan Çin’in 2013 yılı için büyüme hedefini yüzde 7,5 olarak belirleyeceği ileri sürüldü. Pekin hükümeti, 2012 yılı büyüme hedefini yine yüzde 7,5 olarak belirlemiş ve yıl sonu itibariyle hedefine ulaşmayı başarmıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER