ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 12:24

Çin’de enflasyon yavaşladı


Çin'de enflasyonun ana göstergesi olan Tüketici Fiyatı Endeksi'nin (TÜFE), 2013 yılının ilk ayında yıllık bazda yüzde 2 artış gösterdiği bildirildi.

Çin Sanayi Bankası'ndan Baş Ekonomist Lu Zhengwei, TÜFE'de şu an görünen düşüşün sadece geçici bir durum olduğunu, gelecekte ekonomik büyüme durumuna göre, mal fiyatlarında genel olarak yükseliş eğilimin bulunduğuna ifade etti.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, ülkede üretici fiyatlarının da yüzde 1,6 düşüş gösterdiğini açıkladı. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde enflasyonun ana göstergesi niteliğindeki endeksin, Ocak’ta bir önceki aya göre yüzde 0,5 azaldığına dikkat çekildi. Çin'de Aralık ayındaki enflasyon yüzde 2,5 olarak açıklanmıştı.

Üretici fiyatlarında yaşanan düşüş hakkında görüş bildiren uzmanlar, bu gelişmenin Pekin hükümetinin fiyatları sıçratmadan büyümeyi desteklemesinin sinyali olarak yorumladı. Bazı uzmanlar ise, geçen yıl Ocak ayının Çin'in yeni yılına denk geldiğine dolayısıyla o dönemde harcamaların arttığına dikkat çekti.

Öte yandan Çin Merkez Bankası tarafından, 6 Şubat'ta yayınlanan çeyrek dönemli para politikası raporunda, ekonomik toparlanma ve talepteki genişlemenin enflasyon risklerini arttırabileceği ve bunun hızlı bir şekilde TÜFE'ye yansıyabileceği konusunda uyardı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER