ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2013 Pazartesi 11:20

Çin ve Myanmar arasındaki doğalgaz


Çin ve Myanmar arasında inşası süren petrol ve doğalgaz boru hatlarının 30 mayısa kadar tamamlanmasının beklendiği bildirildi.
     Şinhua ajansının haberine göre, Çin Milli Petrolleri Şirketi (CNPC) Çin'in yeni stratejik enerji kanallarının ülke içindeki ve dışındaki bölümlerinin inşasının hızlandığını duyurdu.
     Yetkililer boru hatlarının haziran başında faaliyete geçmesinin beklendiğini belirtti.
     Myanmar tarafındaki temel unsurların sona erdiği, Çin tarafındaki hattın ise bu ay içerisinde tamamlanacağı kaydedilirken, şubat ayı içerisinde boru hatlarının basınç testlerine tabi tutulacağı ifade edildi.
     Hattın tamamlanmasıyla birlikte Ortadoğu'dan Hint Okyanusu aracılığıyla gelen ham petrol, riskli bölge olan Malakka Boğazına uğramadan Myanmar'a ulaşacak. Myanmar'ın batı sahilindeki Kyaukpyu limanına gelecek petrol ve doğalgaz 1100 kilometrelik boru hattıyla Çin'in Yünna eyaletindeki Ruili bölgesine aktarılacak.
     Petrol boru hattının yıllık kapasitesinin 22 milyon ton olacağı, doğalgaz boru hattının kapasitesinin ise 12 milyar metreküp olacağı belirtiliyor.
     Faaliyete geçecek yeni boru hatlarının, Çin'in özellikle az gelişmiş güneybatı bölgesindeki enerji arzına büyük katkısı olacağı kaydediliyor.
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER