ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Kasım 2014 Pazartesi 20:05

Çin ve Brezilya ortak oldu

Çin ve Brezilya ortak oldu

Xi, görüşmede iki ülke arasındaki demiryolu işbirliğinde erken ve kapsamlı gelişme çağrısı yaptı.Xi, görüşmede iki ülke arasındaki demiryolu işbirliğinde erken ve kapsamlı gelişme çağrısı yaptı.


Avustralya'nın Brisbane kentinde dün sona eren G-20 Zirvesi’ne katılan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff zirve kapsamında bir araya geldi. 

Xi, iki tarafın, ticaretin serbestleştirilmesine yardımcı olmak ve nakliye sistemi ve Brezilya'da yüksek hızlı tren demiryolu ağı oluşturmada önemli ilerleme elde etmek için birlikte çalışması gerektiğini söyledi. Çin Cumhurbaşkanı ayrıca, Brezilya ve Peru’yu birbirine bağlayan bir kıtalar ötesi Güney Amerika demiryolunun önemini vurguladı.

Xi, gelecek yıl Pekin’de yapılacak ilk Çin-Latin Amerika Bakanlar toplantısına Brezilya’nın aktif katkı sağlamasını umduğunu kaydetti.

Rousseff ise Xi’nin tekliflerine büyük önem verdiklerini ve ülkesindeki yüksek hızlı tren projelerine Çin'in katılımını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Brezilya Devlet Başkanı, erken bir tarihte kıtalar ötesi Güney Amerika demiryolu için bir çalışma ekibi kurmayı arzuladığını ifade etti.

Rousseff ayrıca Brezilya’nın, petrol ve gaz, yeni enerji, uydu ile bilgi teknolojisi gibi alanlarda Çin ile işbirliğini geliştirmek istediğini söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER