ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 11:49

Çin, Türkmenistan’ın en büyük doğalgaz tüketicisi


Türkmenistan, sahip olduğu enerji kaynaklarını çeşitli güzergahlar ile dünya piyasasına ulaştırmak için büyük yatırımlara imza atıyor. Doğalgaz rezervi bakımından dünyanın en büyük dördüncü ülkesi konumundaki Türkmenistan, doğalgaz ihracatında rotayı Çin’e çevirdi.
Daha önce Türkmen gazını en fazla ithal eden Rusya’nın satın aldığı doğalgaz miktarını azaltması sonucunda bu konuma Çin geçti. Bir yandan, Pekin hükümeti Türkmenistan’dan daha fazla doğalgaz ithal etmek için çaba gösterirken, diğer tarafdan Aşkabat yönetimi Çin’e daha fazla doğalgaz ihraç etmek için yoğun mesai harcıyor.
Türkmen yönetimi, Çin’e olan ihracatı arttırmak için 2014 ve 2015 yıllarında Malay ve Bahtıyarlık yataklarında 30 milyar metreküp kapasiteli gaz kompresör istasyonu ve 10 milyar metreküp kapasiteli gaz işleme tesisini hizmete açacak.
Sözkonusu tesislerdeki çalışmalar, Bakanlar Kurulu toplantısında değerlendirildi. Toplantıya başkanlık eden Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Çin’i uzun vadeli stratejik ortak olarak gördüklerini kaydetti. Türkmen lider ayrıca, bu ülkeyle tesis edilen çok yönlü diyaloğun devam ettirilmesi için çaba göstereceklerini belirtti.
Türkmenistan-Çin enerji ilişkileri son yıllarda daha kapsamlı boyut kazandı. İki ülke arasında imzalanan anlaşmalar sonucunda, Türkmenistan her yıl Çin’e 65 milyar metreküp doğalgaz ihraç etme taahhüdünde bulundu.
Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC) Türkmenistan’da karada doğalgaz yataklarının işletmeye açılması konusunda lisans alan ilk yabancı şirket oldu. Türkmen yönetimi, sadece Hazar Denizi’ndeki yataklarda enerji üretimi için yabancı şirketler ile ürün paylaşımı anlaşması imzalıyor.
Çin hükümeti, Türkmenistan’daki en büyük ve dünyanın en büyük 2. doğalgaz yatağı olan Galkınış sahası için 8,1 milyar dolar kredi sağladı. Türkmen yönetimi, bu sahanın ilk etabında inşa edilen 30 milyar metreküp kapasiteli 3 ayrı doğalgaz arıtma tesisi için 10 milyar dolar yatırım yaptı. Bu bölgede üretilen doğalgazın da önemli bir kısmı Çin’e ihraç edilecek. Türkmenistan halihazırda her yıl Çin'e 40 milyar metreküp doğalgaz ihraç ederken, bunun dışında Rusya ve İran'a da doğalgaz satıyor. Ayrıca Avrupa pazarına ulaşmak isteyen Türkmen yönetimi, Türkiye, Azerbaycan ve Avrupa Birliği ile çeşitli projeleri değerlendiriyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER