ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 14:34

Çin, Türk doğal taşının can simidi


Türk mermerciler, can simidi olarak tanımladıkları Çin pazarına büyük çıkarma yaptı.

6-9 Mart 2013 tarihleri arasında Çin’in Xiamen şehrindeki Xiamen International Conference & Exhibition Center’da 13.sü düzenlenen Xiamen, 2013 Stone Fair fuarına Türkiye 59 firma ile milli katılım sağlıyor.
Ağırlıklı olarak doğaltaş ürünleri ile makine ve ekipmanlarının sergilendiği bir ihtisas fuarı olan bu fuardaki milli katılım 2028 metrekare alanda gerçekleştiriliyor.

Türkiye’nin Çin’e olan toplam ihracatının yüzde 60’ıni mermer ve doğaltaş ürünlerinin teşkil etmesi ve Çin doğaltaş ticaretinin yarıdan fazlasının Xiamen limanından gerçekleştiriliyor olması nedeniyle fuarın Türkiye için ayrı bir önemi bulunuyor. Nitekim fuara milli katılımın dışında 81 Türk firması da katılıyor. Türkiye bu fuara 9. kez milli katılım gerçekleştiriyor.

EK FON SEKTÖRÜ BİTİRİR

Ancak sektör firmalarının son zamanlarda Çin’e yapılan blok mermer satışlarına ek fon getirme çabalarından rahatsız. Bunun sektörü bitireceği uyarısı yapan Türk mermerciler, blok satışının devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Fuarı ziyaret eden burdur Valisi Nurettin Yılmaz, mermer ve doğal taş sektörünün şehrin gelişmesine önemli katkıları olduğunu belirterek, ‘’ Nakliyeciler kazanıyor, işçiler kazanıyor. Dağlarda şu an 10 bine yakın işçi var. Bunlar önemli. Mermer sektörüyle şehrin ekonomisi çok gelişti.’’ Blok satışıyla ilgili olarak katma değerin arttırılması konusundaki bir soruya da Yılmaz, ‘’Bu bir ticaret, bu bir pazar. Buranın bir dengesi var. Bütün dünya ne yapıyorsa siz de onu yapmak zorundasınız. Buraya blok satarsınız, ABD’ye mamul satarsınız. Arabistan’a başka bir mamul. Bu karşılıklı bir ticaret. Herkesin bir dengesi var. Bunu işadamlarımız kurmuş ve bu zenginlik bize yansıma başlamış’’ dedi.

YAĞMUR YAĞARKEN KOVAYI DOLDURMAK LAZIM

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç ise, Çin pazarının önemine dikkat çekerek, Çin’e mermer satışının devam edeceğini söyledi.

‘’Allah Çin’e zeval vermesin. Rahmetli Özal’ın dediği gibi bizim de petrolümüz mermer.’’ diyen Erdinç, ‘’Türk mermeri satılıyor. Modalar da değişiyor. Bu bir gerçek. Yağmur yağarken, kovayı doldurmak lazım. Çin’de eve mermer koymak ayrı bir özellik. Çinliler, sağlık yönüyle de mermer kullanmaya önem veriyor. Bu moda 5-10 yıl devam eder bilemiyorum. Dünyada değişen modalar var. Mesela yıllarca bizden traverten türü doğal taş çeken ABD, ekonomik şartlardan dolayı şimdi porselene dönmüş durumda. Çin’de de yarın bakarsınız camdan fayanslar yapıyorlar. Kaplamalar değişebilir. Bundan dolayı mümkün olduğu kadar blok satışına devam etmemiz lazım. Neden blok satışı? Çinli blokları ocakçıya kar ettirici şekilde iyi fiyata alıyor. Bu sayede de Çinlinin almadığı geri kalan küçük ebatlı taşlar, fabrikalarda işlenerek, uygun fiyatla fabrikalara satılıyor. Bu sayede fabrikalarda ürettiğimiz malların maliyetleriyle, üretilmiş ebatlı malla da dünyayla rekabet imkanı sağlıyoruz. Çin’e blok satmazsak sektör tamamen çöker. Neden? Ocaklar çalışamaz hale gelir. Yüksek maliyetlerle de uygun iyi fiyatla da satamayacağı için fabrikalara da yüksek fiyattan satmak zorunda kalacaktır. Bunu da bugünkü işlenmiş mal pazarında kaldıramaz.’’ Erdinç, Türkiye’deki halkın da, sağlıklı olması açısında kansere neden olan granit yerine, mermer kullanması gerektiğine dikkat çekti.

SEKTÖRDE TÜRKİYE, ÇİN PAZARININ YÜZDE 46 PAYA SAHİP

Çin pazarının çok önemli olduğunu ve bu pazardaki paylarının yüzde 46’ya ulaştığını vurgulayan Nima Madencilik San. ve Dış Tic. A.Ş Başkanı Cahit Arslan, bu fuarları değerlendirerek, bu rakamı yüzde 70’lere nasıl çekeceklerini ve buranın kendileri bizim için önemli olduğunu ifade etti. Sektörün Çin’e ihracatının 2 milyar dolara yaklaştığının altını çizen Arslan, ‘’Biz bunu nasıl arttırırız uğraşısı içindeyiz. Ancak bu kadar gayrete ve ham madenin yüzde 40’ının bizde olmasına rağmen, böyle güzel bir pazarda iyi bir noktayı yakalamışken, bazı çevrelerin hala blok mermere fon koydurma gayretlerini de bir türlü anlamış değiliz. Bu durum da Çinli alıcıları tedirgin ediyor. Çünkü biz buradaki lokal marketlere mal vermiyoruz. İspanyolların yaptığı gibi büyük projelere ham madde sağlamaya çalıyoruz. Ancak projeler için istikrar ve devalılık gerekir. Eğer biz bazı fon veya benzeri engellerle istikrarsızlığımızı ön plana koyarsak, bu tedirginlik projelerde bizi arka plana atar. Bu da bizim yüzde 46’lardan aşağılara düşmemizi sağlar.’’

ÇİN, MADEN SEKTÖRÜNE NEFES ALDIRIYOR

Türk Madencilik Sektörü, Türkiye’nin 2012 yılında Çin’e yaptığı 2 milyar 878 milyon dolarlık ihracatın yüzde 63'lük bölümünü gerçekleştirdi. Sektörün Çin’e yaptığı, 1 milyar 818 milyon dolarlık ihracatında Türk doğal taş sektörü ise 782 milyon dolarlık payı aldı.

Türkiye’nin en büyük alana sahip mermer işleme fabrikasına sahip olan Van Mermer’in CEO’su Mehmet Gökçenay, kendilerinin mermeri hem işleyerek, hem de blok halinde ihraç ettiklerini belirterek, ‘’Ocağımızda ürettiğimiz, fabrikada işlediğimizden fazlaysa, elbette satmakta yarar var. Kaldı ki onu ocakta mermerin blok halinde çıkarılmasında da bir istihdam vardır. Bizim ocaklarda 150 kişi çalışmakta. Bu da bir istihdamdır. Taşın yurtdışına blok olarak satılmasında bir sakınca görmüyorum. Elbette ki taşın tamamının yurt içinde işlenip plaka olarak satılması istihdam açısından daha yararlı. Ama bizim açımızdan, ocaklardaki üretim fabrikalardaki işlemeden fazla olduğu için fazlasını yurtdışına satıyoruz. Satmaya da devam edeceğiz.’’ dedi.
Faber Natural Stone’un CEO’su Yavuz Cinkaya ise Çin pazarının sektör için hayati öneme sahip olduğunu vurguladı. Çin’den yada Türkiye’den uygulanacak herhangi bir kota durumunda bunun sektör firmalarını ciddi sıkıntıya sokacağını belirtti.

VİZELERDEKİ SIKINTILAR, İŞADAMLARINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

23 yaşıyla Türkiye’nin en genç CEO’larından olan Cinkaya, sektörün ebatlı üreticiler, ocakçılar ve alım satım yapanlar olarak üçe ayrıldığını kaydederek, ‘’Sadece ocağı olan ve ham madde aracılığı yapan firmalar- ki bunlar ihracatın yüzde 80’ini Çin’e yapıyorlar- fabrikaları olmadığı için herhangi bir kotada, yada talep azalmasında çoğu kapanır’’ diye düşünüyorum.

İltaş Marble’nin Yönetim kurulu Başkanı Naci İlci ise, Türkiye’nin doğal taş cenneti olduğunu, ürettikleri doğal taşın en büyük alıcısının Çin olduğunu hatırlatarak, ‘’ Çin olmazda bir çok taşı üretemeyiz. Kesemeyeceğimiz, işleyemeyeceğimiz, işlesek bile satamayacağımız bir çok taşı biz Çin’e satıyoruz. Ancak ülkemizde maliyetler yüksek, Çin’de ise ucuz. Dolayısıyla Çin’e sattığımız bloklardan ülkemiz ekonomisine katkıda bulunuyoruz. ‘’ İlci, vizelerde karşılıklı olarak yaşanan sıkıntılardan işadamların olumsuz etkilendiğini ve buna devletten yardımcı olmasını talep etiklerini belirtti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER