ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 16:45

Çin, 'navigasyonda da varım' dedi


Çin, ABD'nin ürettiği ve küresel navigasyon kullanım piyasasının büyük kısmını kontrol eden Global Navigasyon Sistemi'ne (GPS) denk gelen milli yapım Beidou Navigasyon Uydusu'nu hizmete koydu. Uydu vasıtasıyla Çin, Asya-Pasifik bölgesine daha kaliteli ve ucuz konum belirleme hizmeti sağlayacak. Pekin, sistemi 2020 yılında tüm dünyayı kapsayacak şekilde yaymayı hedefliyor.

Pekin’deki Çin Devlet Konseyi'ne bağlı basın ofisinde bugün düzenlenen toplantıda konuşan Beidou Navigasyon Uydu Sistemi sözcüsü ve Çin Uydu Navigasyon Sistemi Yönetim Ofisi Başkanı Ran Chengqi, ABD yapımı GPS’in Çin'deki navigasyon piyasasında yüzde 95'ten fazla paya sahip olduğunu söyledi.Ran, Çin'in Beidou Navigasyon sisteminin GPS ile genel fonksiyon açısından hemen hemen aynı seviyede bulunduğunu ifade etti. Çinli yetkili, Beidou ile uydu navigasyon abonelerinin daha kaliteli hizmet alacağını da sözlerine ekledi.

GPS ile karşılaştırıldığında, kendine özgü hizmetlere sahip olan Çin’in navigasyon sistemiyle abonelerin çok önemli bir farkı yaşayacağını belirten Ran, bunu şöyle açıkladı: “Çin’in sistemiyle kişi hem kendisinin hem de başkalarının nerede olduğunu öğrenme imkanına sahip olunuyor. GPS’de ise normal GPS abonesi olarak sadece kendi olduğu yeri öğrenebiliyor.”

Ran Chengqi, Asya-Pasifik ülkelerine verilecek hizmet kapsamında ilgili işletmelerin Pakistan'da yurtdışı aboneleri için deneme yaptığını ifade ederek şöyle konuştu: “Ayrıca bu işletmeler kısa süre içinde Tayland, Güney Kore, Avustralya, Malezya ve Endonezya gibi ülkelere giderek, temas ve işbirliğinde bulunacak. Bunun yanı sıra, uluslararası işbirliğini pekiştirmeye devam ederek, diğer ülkelerin uydu navigasyon sistemleriyle kaynaşmayı hızlandıracağız. Şiddetli rekabete rağmen, uydu navigasyon sistemleri arasındaki işbirliği ve kaynaşmaya uluslararası toplum tarafından gittikçe önem veriliyor.”

Çinli yetkili ayrıca ilk olarak, ABD, Rusya ve Avrupa Birliği'nin, uydu navigasyon sistemleriyle ilgili uluslararası örgütlerle temas ve işbirliğine büyük önem verdiğini de vurguladı.

Çin, şu an kendi navigasyon uydu sistemini hemen her alanda kullanıyor. Bunların başında ise ulaşım ve meteoroloji geliyor. Çin’in sisteminin 2008 yılında ülkenin güneybatısındaki Sichuan eyaletinde meydana gelen ve 100 bine yakın kişinin öldüğü yada kaybolduğu şiddetli depremde büyük hizmetler yaptığına değinen yetkililer; çok ıssız bir yerde cep telefonları çekmese bile bu sistem sayesinde konum belirlemenin çok kolay olduğu belirtiyor. Bu sistemle ayrıca kısa mesaj da gönderilebiliyor.

Şimdiye kadar 16 Beidou uydusu fırlatan Çin, 2018 yılına kadar 40 uydu daha fırlatacak. Bu yıl Çin'in uydu navigasyon sektörünün hacmi 20 milyar doları aştı. Pekin’in hedefi ülkedeki navigasyon sektöründe 3 yıla kadar en az yüzde 20 pay almak. Bu oranın ise 2020 yılına kadar yüzde 70-80 olması planlanıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER