ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2012 Cuma 10:13

Çin büyümeye devam ediyor

Çin büyümeye devam ediyor


Çin Ticaret Bakanı Çın Dıming, Çin'in dış ticaretinin 2012 yılı sonunda yüzde 6 büyümüş olacağını söyledi.
    
Şinhua ajansının haberine göre, büyümenin devlet tarafından hedeflenen yıllık dış ticaret büyümesi yüzde 10'dan yavaş olacağı ifade edildi.
    
Çin'de ocak-kasım döneminde dış ticaretin yüzde 5,8 artışı göz önüne alındığında Çın'ın tahmininin tutarlı olduğu belirtilirken, küresel krizin dünyanın en büyük ihracatçısı konumundaki Çin'i de etkilediği vurgulanıyor.
    
Çın, ayrıca Çin'in doğrudan yabancı yatırım kullanımının ise 110 milyar dolara ulaşacağı tahmininde bulundu. Bu tahmine göre de geçen yıl 116,01 milyar dolar olan doğrudan yatırımda düşüş görülmesi bekleniyor.
    
Bakan Çın, Çin'in finansal olmayan sektörlerde yurt dışında bulunan yatırımının ise 70 milyar dolar seviyesinde kalacağını söyledi. Bu rakam geçen yıl 68,58 milyarı aşmıştı.

ÖTE YANDAN MALİ BASKI DA ARTIYOR

 Çin Maliye Bakanlığı, Çin'in büyüyen mali baskıyla karşı karşıya olduğu yönünde uyarıda bulundu.
     
Çin Maliye Bakanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, Bakan yardımcısı Li Yong, "Mali gelir ve harcama arasındaki çatışmanın gelecek dönemde daha da belirgin hale geleceğini" kaydetti.
     
Li, potansiyel finansal riskler, artan üretim maliyetleri ve talebin azalması gibi unsurlarla birlikte mali baskının dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin'deki toparlanma işaretlerine rağmen gelecekteki büyümesini tehdit edebileceğini savundu.
   
 Bakanlığın verilerine göre, yılın ilk 11 ayında ülkenin mali gelirleri yüzde 11,9 oranında büyüyerek 10,89 trilyon yüene (yaklaşık 1,73 trilyon ABD doları) ulaştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER