ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 13:05

Çin altın ithalatında rekor kırdı


 Dünya altın üretiminde birinci, tüketiminde ise ikinci konumdaki Çin’in ithal ettiği altın rekor kırdı.

Hong Kong hükümetinin verilerine göre, Çin'in Hong Kong'tan ithal ettiği altın oranı geçen yıl yüzde 94 artışla 834 bin 502 kilograma çıktı ve bu tüm zamanların en yüksek seviyesi oldu. Altındaki ithalat artışının ülkedeki gelir büyümesi sonucu oluştuğu kaydedildi. Çin’in altın ithalatı sadece Aralık'ta 114 bin 405 kilograma çıkarak aylık rekor kırdı.

Çin'in 2011'deki altın ithalatı 431 bin 215 kilogram olmuştu. Çin, altın rezervini 2015 yılına kadar 9 bin tona çıkaracağını açıklamıştı.

Önümüzdeki üç yıllık süreçte altına yönelik arama ve sondaj çalışmalarının güçlendireceği bildiren Çin’in geçen yıl Hindistan'ı geçerek dünyanın en büyük altın ithalatçısı konumuna geldiği tahmin ediliyor.

Hindistan'ın altın ithalatı 2011 yılında bin ton oldu. Hindistan’ın 2012’de 40 milyar dolar değerinde 800 ton altın ithal ettiği tahmin ediliyor.

Çin, dünyanın en büyük baz metal kullanıcısı konumunda bulunuyor. Son beş yıldır altın üretiminde dünya birinciliğini koruyan Çin'in, 2015 yılının sonunda altın üretimini 420 tona ulaşmasının planlandığı kaydedildi.

Çin,2011’de altın üretimini 361 tona çıkarmıştı.

Elindeki mevcut altın rezervi ile altın depolama sıralamasında ABD, Almanya, İtalya ve Fransa gibi devletlerin gerisinde kalan Çin, yaptığı üç yıllık planlama ile altın sektörünün de dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olmayı hedefliyor.

Öte yandan, dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin'de halkın gelirlerinin artması, altın mücevheratı ve diğer lüks mallara olan talebi artırmış durumda. Çin'de yatırım seçeneklerinin eksikliği yüzünden altın çubuk ve diğer altın ürünlerine yoğun talep bulunuyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER