ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 11:18

Çilek üreticileri, tarla gününde üretimin inceliklerini öğrendi

Çilek üreticileri, tarla gününde üretimin inceliklerini öğrendi


Bursa’nın Orhaneli ilçesinde yürütülen Malçlı Çilek Yetiştiriciliği projesi kapsamında düzenlenen tarla gününde çilek yetiştiricileri, üretimi artırmanın yollarını öğrendi.

Orhaneli İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün teknik desteğinde yürütülen Özel İdare kaynaklı projelerden Malçlı Çilek Yetiştiriciliği projesi devam ediyor. Proje kapsamında malçlı çilek yetiştiriciliği yapan üreticiler Göynükbelen köyünde gerçekleştirilen tarla gününde buluştu. Boğazardı mevkiinde yapılan malçlı çilek yetiştiriciliği tarla gününe Orhaneli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergin Alkan, ilçe müdürlüğü çalışanları, Ziraat Odası Tarım danışmanları ve çok sayıda üretici katıldı.

    Tarla gününe katılan üreticiler, uygulamadan memnun kaldıklarını belirterek, örnek olarak başlatılan bu projenin çilek üretim alanlarının tamamına yayılarak devam etmesini istedi. Malçlı çilek yetiştiriciliğinin yararları arasında şunları sıralandı: Ürün kalitesi ve miktarını arttırır, yabancı ot kontrolünü sağlar, toprak kaynaklı hastalıkların meyveye bulaşmasını engeller, erkencilik sağlar, topraktan nem kaybını önler, sulama maliyetini azaltır ve bitkilerin kış ve erken ilkbahar soğuklarından korunmasını sağlar.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER