ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 11:39

Çiftçiye faiz indirimi müjdesi

Çiftçiye faiz indirimi müjdesi


ANKARA (CİHAN)- 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nde Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi Tarım Kredi Kooperatifleri'nden çiftçilere faiz indirimi müjdesi geldi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke, Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında şunları söyledi: “Tarım Kredi Kooperatifleri tarımdaki süreci Türk çiftçisinin en iyi şekilde değerlendirmesi için tüm gayretini ortaya koyan bir çiftçi kuruluşudur. Yediğimiz her lokmada alın teri bulunan gece gündüz, yaz kış demeden çalışan çiftçilerimizin bu mutlu gününde güzel müjdeli haberleri vererek, mutluluğumuzu katlamak istiyorum. Hükümetimizin uygulamaya başladığı faiz indirimi kararına uyan Tarım Kredi Kooperatifleri de, kredi faiz oranlarında indirim yaptı. Buna göre; kullandırılan kredilerin faiz oranlarını yüzde 8’e çektik. Tarımsal kredilerde sağlanan uygun koşullar ile üreticiler gerçek gücünü ortaya koydu. 10 yıl önce yüzde 60’lar seviyesinde olan kredi faiz oranları sıfır ile yüzde 4-8 aralığına çekildi. Ayrıca indirimli krediler kapsamında sulamada ve hayvancılıkta sıfır faizli kredi uygulamamız devam ediyor. Her zaman çiftçilerimizin yanında olan çiftçi dostu Sayın Başbakanımız'a da kredi faizlerinin aşağıya çekilmesindeki ve sıfır faize kadar sübvansiyonlu kredi kullandırabilmemizdeki desteklerinden dolayı çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum.”

KREDİ LİMİTLERİ 500 BİN TL OLDU

İlhami Teke, çiftçilere kullandırılan kredi limitlerinin kısa süre önce 250 binden 500 bin TL çıkarıldığını söyledi. Başkan Teke, alınan bu kararla çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini büyütmenin önünün açıldığını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “Uygulamaya konulan yeni projeler ve sektöre sağlanan desteklerle; tarım sektörü son 9 yılın 8’inde büyüyerek yarım yüzyılın en istikrarlı dönemini yakaladı. Türkiye 188 ülkeye 16 milyar dolar tarımsal ürün ihraç eden bir ülke konumuna ulaştı. 62 milyar dolara ulaşan Tarımsal GSYH ile Türkiye dünyada 7’inci sıraya, Avrupa’da 1’inci sıraya yükseldi. Hepimize düşen görev, Türk çiftçisi adına tarımımızı geliştirmek ve büyütmek amacıyla el ele, omuz omuza vermektir. Türk çiftçisine sunduğu hizmetler ve mevcut imkânları en doğru biçimde kullanarak, adeta Türk tarımının yüz akı olan Tarım Kredi Kooperatifleri, bu konuda üzerine düşecek her türlü görevi severek üstlenmeye ve elinden gelen her türlü gayreti ziyadesiyle göstermektedir. Son yılda çiftçilerimize sunduğumuz hizmetler göz önüne alınırsa Tarım Kredi Kooperatifleri'nin çiftçi dostu bir kuruluş olduğunu ve bizimde çiftçilerimizin en güçlü teminatı konumunda olduğumuz görülecektir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER