ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 10:32

Cibuti Büyükelçisi'nden EXPO desteği

Cibuti Büyükelçisinden EXPO desteği


Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ESİDEF), Cibuti Türkiye Büyükelçisi Aden Houssein Abdillahi ve Ankara Ticari Konsolusu Moktar Mohamed Mahamoud’u İzmir de ağırladı. EXPO 2020 adaylığı için çalışmalarına hız kesmeden devam eden ESİDEF, Ankara’da yaptığı temaslar neticesinde Abdillahi'yi davet ederek destek istedi.

Federasyon merkezinde EXPO 2020 adaylığıyla ilgili bilgi veren ESİDEF Başkan Vekili Ömer Yerkazanoğlu, "Şimdiye kadar Türkiye ve etrafında EXPO yapılmadı. Türkiye, coğrafi olarak çok uygun bir konuma sahip. İzmir tarihi, kültürel ve ekonomik birikim olarak EXPO 2020'ye çok yakışacak. Eğer İzmir seçilirse tüm insanlık kazanacak." dedi. Bir gün süren gezide öncelikle ESİDEF merkezine ve ardından İzmir Valiliği'ne ziyarette bulunan Büyükelçi Abdillahi, olumlu izlenimle ayrıldı. ESİDEF’li yetkililer, İzmir’in tarihi ve turistik zenginliklerinin yanısıra sanayi alanında yapılanları da yerinde gösterdi.

ESİDEF merkezinde ve İzmir Valiliği'ndeki görüşmelerde, Cibuti devletinin şu anki stratejisi ve sahip olduğu iyi jeostratejik konumundan bahseden Aden Houssein Abdillahi, ülkesinin Fransa'nın dünyadaki en büyük askeri üssüyle yaklaşık 3 bin asker, 2002'den beri de çok önemli bir Amerikan askeri üssünü barındırdığını söyledi: "ESİDEF’in misafiri olarak gelmiş olduğum ilinizde bugün yaptığım görüşmeler, EXPO 2020 için İzmir’in en güçlü adaylardan biri olduğunu gösteriyor. Kazanmaması için hiçbir sebep de görünmüyor. Ben de ülkemdeki yetkililerle görüşerek bizzat İzmir için çalışmalar yapıp size destek olacağım."

İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç ise, "Öncelikle ilimize gelen sayın büyükelçiye nezaketinden dolayı teşekkür ediyorum. İzmir adına böyle önemli bir süreçte ESİDEF ailesinin bu çalışmalarını da takdir ediyorum. EXPO 2020 adaylığımızla ilgili sayın büyükelçinin vermiş olduğu destek sözü bizi çok mutlu etmiştir. Biz de bu teveccüh ve sevgi karşısında kendisine memnuniyetimizi ifade ettik." şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER