ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2013 Çarşamba 11:10

CHP’li vekilden Bakan Çelik’e istihdam sorusu


CHP Bursa Milletvekili Kemal Ekinci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in cevaplaması istemiyle Meclis’e verdiği soru önergesine gerçeklerin saklanarak cevap verildiğini savundu.

    CHP’li Ekinci yaptığı yazılı açıklamada, Bursa’nın istihdam ve işsizlik oranı ile iş kazaları hakkında Bakan Çelik’ten bilgi istediğini belirtirken verilen cevapların gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Ekinci şunları söyledi: “Bursa kentinin istihdam oranı açısından 49. sırada, işsizlik açısından 41. sırada, iş gücüne katılım açısından 51. sırada yer aldığını açıklayamadığı gibi, bu istatistikleri Bursa kenti lehine çevirmek için herhangi bir çalışma yapmadığı da görülmektedir. Bursa kentinin şu anda İş kazaları açısından anda 4. sırada yer aldığını belirttiğim sorumda bakanlık bu konuda kendisine yasa ile verilen sorumluluğu işverenlere atmak suretiyle kurtulmak istemektedir. İş kazası sayısını düşürmek için alınması gereken önlemleri işverenlerin sorumluluğuna terk etmiştir. Bakanlığın denetleme görevini yeterince yerine getirmediği görülmekte olup, 2009 ile 2010 ve 2011 yılları arasındaki (yüzde 400) oranındaki artışa karşı bir çalışma yapılmadığı gelen yanıtlardan görülmemektedir. İş kazalarından kaynaklanan ölümler sıralamasında Bursa yıllar itibariyle ilk 5 sıra içinde yer almış olup, ilk 3 içinde sık sık bulunmaktadır.”

    Bakanlığın 6 binden fazla iş yeri bulunan Bursa’da sadece 738 işyerini denetlediğini dile getiren Ekinci, “Bu sayı mevcut iş yeri sayısını 1/1000’den azdır. Diğer bir ifade ile Bakanlık ve Bakanlığa bağlı İl Müdürlüğü söz konusu fabrikaları iş kazaları açısından incelemediği ve denetlemediği için yüzde 400’ü aşan bir iş kazası rakamı ortaya çıkmıştır. ” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER