ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 10:05

"Chevron, Kazakistan’a 77 milyar dolar kazandırdı"

"Chevron, Kazakistana 77 milyar dolar kazandırdı"


Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Naarbayev, Chevron’un yirmi yılda Kazakistan’a 77 milyar dolar gelir sağladığını söyledi.
Kazakistan’ın başkenti Astana’daki Bağımsızlık Sarayı’nda Amerika Birleşik Devletleri’nin(ABD) Kazakistan’da petrol sahasında faaliyet gösteren Chevron şirketinin 20.yıl münasebetiyle düzenlediği geceye katılan Nursultan Nazarbayev, Chevron’un Kazakistan ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.
1990 yılında Sovyetler Birliği zamanında ABD ve Meksika Körfezi ülkelerini ziyaret ettiğini kaydeden Nazarbayev, projelerini dinleyen Chevron şirketinin zor şartlara rağmen Kazakistan’a gelip büyük yatırımlar yaptığını söyledi. Başarılı geçen yirmi yıllık zaman zarfında Chevron’un Kazakistan’a 20 milyar dolar yatırım yaptığını belirten Nazarbayev, bu zaman zarfında şirketin Kazakistan ekonomisine 77 milyar dolar gelir sağladığını vurguladı. Şirketin çalıştı zaman zarfında 26 kat, Kazakistan ekonomisinin ise son 15 yılda 16 kat büyüdüğünü ifade eden Nazarbayev, ekonomik alanda sağlanan bu ikili ilişkilerin siyasi ve politik alanda da üst seviyede olduğunu belirtti.
Kazakistan’da yatırım için büyük katkı sağlayan Chevren şirketinin eski yönetim kurulu başkanı (CEO’su) Kenneth Derr, Kazakistan ‘ın sadece Orta Asya’da değil dünya arenasında önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile yaptığı ilk görüşmeden etkilendiğini kaydeden Derr, uzmanlarla yaptığı görüşmede ise Kazakistan’a yatırım yapmanın güç ve imkansız olduğunu ancak, herşeye rağmen bu riski göze alarak Kazakistan’a geldiklerini bildirdi. Kazakistan Cumhurbaşkanı ile 6 Nisan 1993’te Almatı şehrinde tarihi bir anlaşmaya imza attıklarını hatırlatan Derr, geldikleri bu noktada Nazarbayev’in desteği ve emeğinin büyük olduğunu söyledi.
-ABD’den Kazakistan’a DTÖ desteği
ABD’nin Kazakistan Büyükelçisi KennethFairfax ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin gönderdiği kutlama mesajını okudu. Kerry mesajında Kazakistan’ın ABD’nin Orta Asya’daki en önemli ortaklarından olduğunu ve Kazakistan’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne girmeleri için gerekli desteği vereceklerini söyledi.
Chevron Yönetim Kurulu Başkanı John Watson ise yaptığı konuşmada Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’e ve Kenneth Derr’e bu kutlamaya katıldığından dolayı teşekkür etti. Watson, şirketin ve ilişkilerin yirmi yıllığını sembolize eden bir heykeli Nazarbayev’e hediye etti.
Kutlama çerçevesinde Chevron’un desteklediği sosyal projelerin sergisi açıldı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER