ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mayıs 2013 Perşembe 16:48

Chakrabarti'den Türk ekonomisine övgü


Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Sir Suma Chakrabarti, Türkiye'nin iyi yönetilmiş bir ekonomisi ile profesyonel bir ticari sınıfı ve kamu hizmet sektörü olduğunu belirterek, "Türkiye, birçok açıdan bir model" dedi.
     Chakrabarti, 10-11 Mayıs'ta İstanbul'da yapılacak EBRD yıllık toplantısı öncesi, İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan EBRD'nin merkezinde basın toplantısı düzenledi.
     Chakrabarti, AA muhabirinin yıllık toplantının neden İstanbul'da yapılacağı ve EBRD'nin Türkiye'deki projelerine ilişkin soruları üzerine, "Çünkü Türkiye EBRD'nin hikayesinin önemli bir parçası" yanıtını verdi.
     EBRD'nin operasyonlarını sadece eski komünist ülkeler ile Doğu Avrupa ülkelerinde değil, başka ülkelerde de yürütmesi çerçevesinde Türkiye'de yaptıkları yatırımların önemine dikkati çeken Chakrabarti, "Türkiye 4 yıl önce EBRD üyesiydi ancak operasyon yaptığımız bir ülke değildi. Geçen yıl Türkiye'ye 1 milyar avro yatırım yaptık. Bu eşi benzeri görülmemiş bir büyüme. Türkiye'nin ekonomik olarak daha zorlu bölgelerine ulaşmaya çalışıyoruz. Türkiye'de Ankara'da ve İstanbul'da ofislerimiz var" diye konuştu.
     İstanbul'un finans merkezi olma fırsatı olduğunu belirten Chakrabarti, "Ama bu İstanbul'daki borsanın gelişmesine bağlı" dedi.
    
     -"Türkiye sıralamada Ukrayna'yı geçti"-
    
     EBRD'nin Türkiye'ye bundan sonraki yatırımlarına ilişkin bir soruya karşılık da Chakrabarti, "Geçen yıl Türkiye'ye 1 milyar Avro yatırım yaptığımız dikkate alındığında, bu yıl aynı miktarda hatta biraz daha fazla yatırım yapmayı bekliyoruz. Türkiye geçen yıl ikinci büyük pazarımızdı, birinci büyük pazarımız ise Rusya'ydı. Türkiye geçen yıl Ukrayna'yı sıralamada geçti" değerlendirmesini yaptı.
     Türk ekonomisindeki büyümeye ilişkin bir soruya verdiği yanıtta ise Chakrabarti, Türk ekonomisinde büyümede bir yavaşlama olacağı konusunda endişesi olmadığını vurgulayarak, "Uzun vadede Türk ekonomisi iyi durumda olacaktır. İyi yönetilmiş bir ekonomisi, profesyonel bir ticari sınıfı ve kamu hizmet sektörü var. Birçok açıdan bir model" ifadelerini kullandı.
     Chakrabarti, ancak ekonomisi hızlı büyüyen ülkelerde eşitsizlik gibi bazı sosyal sonuçların ortaya çıkabildiğini kaydederek, bu nedenle Anadolu'nun daha yoksul bölgelerine daha fazla yatırım yapmak istediklerini söyledi.
     Yıllık toplantıda küresel ekonomik iyileşme ve büyüme başta olmak üzere birçok konunun ele alınacağını ifade eden Chakrabarti, toplantı sırasında EBRD'nin yatırım yaptığı ülkelerle ilgili ekonomik büyüme tahminlerini de yayımlayacağını belirtti.
     EBRD'nin çalışmalarını Tunus, Fas, Mısır ve Ürdün gibi ülkelere genişletmesi konusunun da İstanbul toplantısında gündeme geleceğini dile getiren Chakrabarti, "Başbakan Erdoğan toplantının bu konuyla ilgili kısmıyla özellikle ilgilenecek. Erdoğan, bu ülkelerin liderlerine bir kahvaltı verecek" bilgisini verdi.
     EBRD'nin 10-11 Mayıs'ta İstanbul'da yapılacak yıllık toplantısına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yanı sıra güney ve doğu Akdeniz'deki birçok ülkeden siyasi liderlerin katılması bekleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER