ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 14:51

Ceylanpınar tarımına uydu desteği


TÜRKSAT, hassas tarım uygulamalarının yapılabilmesi için TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmesine uydu destekli gerçek zamanlı ve üç boyutlu konum belirlenmesi amacıyla navigasyon sistemi kuracak.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ve TÜRKSAT AŞ arasında "TİGEM-Ceylanpınar Tarım İşletmesinde Gerçek Zamanlı Sabit GNSS İstasyonları (CORS) Ağı Kurulmasına Dair Protokol", TÜRKSAT Genel Müdürlüğünde düzenlenen törenle imzalandı.
     Törende konuşan TİGEM Genel Müdürü Halis Bilden, TÜRKSAT'ın ülkenin önemli bir kuruluşu olduğunu ifade ederek, tarım alanında gerçekleştirdikleri işbirlikleriyle Türkiye'ye önemli kazanımlar sağlayacağını kaydetti.
     TÜRKSAT Genel Müdürü Özkan Dalbay da teknolojik destek anlamında ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, bu alanda dünyaya örnek olacak uygulamaların gerçekleştirilmesini istediklerini söyledi.
    
     -Protokolün getirileri-
    
     Protokol kapsamında kurulacak GNSS (Global Navigasyon Uydu Sistemi) ağı sayesinde tarımsal faaliyetin yapıldığı alanlarda ilaçlama, gübreleme ve ekim gibi işlemlerde boş geçmenin önlenmesi, tarımsal alet ve makinelerin 2 santimetre hassasiyetle ve aynı doğrultuda çalışması, tarladaki ürüne zarar vermeden çalışılması, ilaç, gübre ve ekim aletlerinin kontrolü, gece çalışma imkanı ve tarlalarda kullanılan metre çekme, kazık çakma gibi eski yöntemlerin kaldırılması planlanıyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER