ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 14:13

Ceviz reçelinin ünü ülke sınırlarını aştı


Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde üretilen ceviz reçeli, Katar, Dubai, Almanya, İran, Irak ve İngiltere gibi ülkelerdeki restoranların kahvaltı menülerine de yerini aldı.

        Üretimi bir hayli meşakkatli olan ceviz reçeli, cevizlerin tam olgunlaşmadığı bahar aylarında yapılıyor. Tek tek elle dalından toplanan taze cevizler, uzun süren bir işlemin ardından reçel haline getiriliyor. Avrupa Birliği'nin (AB) doğal ürünlere verdiği destekten de istifade edilen ilçede, ceviz reçeli atölyesi kuruldu.

    Adilcevaz Belediye Başkanı Adnan Göksoy, Adilcevaz’da üretilen meşhur ceviz reçelinin artık hem yurt içi hem de yurt dışındaki otel ve restoranların kahvaltı menülerinin arasına girdiğini söyledi. Ceviz reçelinin ününün sınırları aştığını vurgulayan Göksoy, “Artık mutfakların ve sabah kahvaltılarının olmazsa olmazı haline geliyor. Bunun pazara dönüştüğü görülünce hem lokal bazda, hem entegre şeklinde üretimler başladı.” diye konuştu.

Ceviz reçeli üretimi yapan işletme sahibi Barış Göl, ilçede ürettikleri ceviz reçelini Katar, Dubai, Almanya, İran, Irak ve İngiltere gibi ülkelere ihraç ettiklerini söyledi. Her yıl kapasite artırımına gittiklerini ifade eden Barış Göl, ceviz reçelini üretmek için 2008 yılında Bitlis Valiliği ve Adilcevaz Kaymakamlığı'nın sunduğu desteklerle tesis kurduklarını dile getirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER