ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 14:23

Cepten ödeme dönemi başladı

Cepten ödeme dönemi başladı

Otobüslerde cepten ödeme sistemi kullanılmaya başlandı.


Şanlıurfa’da cepten ödeme devri başladı. Turkcell ve Belsan, Şanlıurfalıların ulaşım ihtiyaçlarını teknolojik ve avantajlı çözümlerle karşılayacak bir işbirliğine imza attı. Turkcell Cüzdan ve Urfakart entegrasyonuyla Türkiye’de ilk defa ulaşımda cepten ödeme uygulaması hayata geçirildi. Urfakart’larını Turkcell Cüzdan’a ekleyen Turkcellliler, kartlarına diledikleri an cepten dolum yapabiliyor, NFC özellikli telefonlarıyla toplu taşımadan yararlanabiliyor.

İletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, hayatı kolaylaştıran çözümlerine bir yenisini ekledi. Turkcell, Belsan ve Asis’in Şanlıurfa Belediyesi desteğiyle gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında toplu ulaşımda kullanılan Urfakart, Turkcell Cüzdan platformuna entegre edildi.

Ulaşımda yeni bir dönemin kapılarını açan entegrasyon, Şanlıurfa Hilton Garden Inn Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Türkiye’de ilk defa toplu taşımacılıkta cepten ödeme dönemini başlatan bu işbirliği sayesinde artık Urfalılar cep telefonlarıyla otobüste temassız ödeme yaparak seyahat edebilecek, herhangi bir dolum noktasına gitmeye gerek kalmadan Urfakartlarına yükleme ya da bakiye sorgulama gibi işlemlerini cepten yapabilecek. Turkcell Cüzdan – Urfakart entegrasyonu ile Urfalıların hayatını kolaylaştırmanın yanı sıra BELSAN’a da operasyonel verimlilik açısından katkı sağlanması hedefleniyor.

CİLİV: "ULAŞIMDA YENİ SAYFA AÇIYORUZ"

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, toplantıda yaptığı konuşmada, “Turkcell olarak, dünyayı yeniden şekillendiren ve ulaşımdan finansa, eğitimden sağlığa hemen her sektörde iş yapış şekillerini değiştiren mobil iletişim teknolojilerinde öncü rol oynuyoruz. Ekim 2012’de dünyanın en gelişmiş mobil cüzdan çözümü olarak hayata geçirdiğimiz Turkcell Cüzdan bugün 1,2 milyon kişinin cebinde. Çok sayıda ilke imza attığımız Turkcell Cüzdan ile bugün yeni bir sayfa daha açmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Urfakart’ı cebe sokan bu işbirliğimizle Şanlıurfa’daki Turkcellliler için büyük kolaylıklar getirmekle kalmıyoruz, aynı zamanda Türkiye’de toplu taşımacılıkta ilk defa cepten ödeme dönemini başlatıyoruz. Başta Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız ve Belsan Genel Müdürü olmak üzere bu özel işbirliği için Urfalı yöneticilerimize de teşekkür ediyor, önümüzdeki dönemde diğer illerimizin de Şanlıurfa’yı örnek almasını temenni ediyoruz.” dedi.

Turkcell’in Şanlıurfa’daki yatırımlarına da değinen Ciliv, “Anadolu’ya sağladığımız istihdamı bir sosyal sorumluluk projesi olarak ele alıyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Turkcell Global Bilgi çatısı altında Şanlıurfa’da açtığımız Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi Alo 170’te yüzde 60’ı kadın olmak üzere 200 kişi görev yapıyor. Bir yıl içinde sayılarını 3 kat artırdığımız Turkcell İletişim Merkezi sayımız 26’yı, çalışan sayımız da 100’ü buldu. Her zaman ‘işimiz teknoloji, işimiz insan’ diyoruz. Gerek Urfakart işbirliğimiz gerekse ülkenin insan kaynaklarına katkı sağlayan bu yatırımlarımız odağında bu motivasyon var.” dedi.

“TOPLU ULAŞIM HİZMETLERİNİN KİTABI BELSAN TARAFINDAN YENİDEN YAZILDI”

Toplu ulaşımda cep telefonuyla ödeme hizmetinin ilk kez Şanlıurfa’da hayata geçirmekten dolayı büyük memnuniyet ve gurur duyduklarını vurgulayan BELSAN Genel Müdürü Cengiz Konur da şunları söyledi: "Toplu taşıma hizmetinden yararlananlar arasında düzenlenen anketlerde müşteri memnuniyeti Belsan’dan önce yüzde 10’lar seviyesindeyken Belsan’la birlikte yüzde 80’ler seviyesine yükselmiştir. Kısaca Şanlıurfa’da toplu ulaşım hizmetinin kitabı Belsan tarafından yeniden yazılmıştır. Turkcell - Belsan işbirliğiyle gerçekleşen bu yüksek teknoloji ürünü projeyle birlikte toplu ulaşım hizmet kalitesini küresel ölçekte örnek alınacak seviyelere taşıdığımızı gururla ifade etmek istiyorum. İlk kez Şanlıurfa’da uygulanacak bu projeyle biniş süreleri kısalacak, kart taşıma ve dolum merkezlerinde bekleme sona erecektir.”

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

- Urfakart’ı cepten kullanabilmek için öncelikle Urfakart’ı cep telefonuna tanımlamak gerekiyor.

- Akıllı telefon sahipleri App Store (iOS) ya da T-market.com (Android) üzerinden Turkcell Cüzdan uygulamasını indirerek Urfakart’ı ekleyebiliyor.

- Urfakart’ını Turkcell Cüzdan’a ekleyenler Turkcell Cüzdan’daki banka kartı ya da kredi kartını kullanarak Urfakartlarına dolum yapabiliyor. Dileyenler Turkcell Cüzdan kullanarak başkalarının Urfakart’ına da yükleme yapabiliyor.

- Banka ya da kredi kartı kullanmak istemeyenler Turkcell Mobil Ödeme kullanarak kartlarına dolum yapabiliyor. Yapılan ödeme faturalarına yansıyor ya da bakiyelerinden düşüyor.

- Telefonu NFC özellikli olanlar Turkcell Cüzdan’a ekleyecekleri temassız Urfakart’ları sayesinde otobüslerde cepten ödeme yapma kolaylığını da yaşayabiliyor.

- Turkcell Cüzdan uygulaması üzerinden Urfakart’taki güncel bakiye bilgilerini sorgulamak da mümkün. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER