ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 11:40

Çelik sektörünün temsilcileri, Kocaeli'de buluştu


Kocaeli'de düzenlenen "Sanayinin Yıldızları Buluşuyor" paneline katılan Türkiye çelik endüstrisinin temsilcileri, sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İzmit'te bir otelde düzenlenen panele çelik sektöründe faaliyet gösteren firmaların temsilcileri katıldı.
Çelikoğlu Metalurji Satış Yöneticisi Halil Hüner, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin tükettiğinden fazla çelik ürettiğine dikkati çekerek, Türkiye'nin sektörde sürekli ihracat yapan bir ülke olduğunu kaydetti.
Türkiye'nin katma değeri daha düşük olan "kütük" ve "uzun mamül" ürünlerini ihraç ettiğini anlatan Hüner, uzun mamüllerde çok fazla üretim yapan ve bunu ihraç etmek zorunda olan Türkiye'nin, yassı mamüllerde ise ithalat yapan bir ülke olduğunu söyledi.

Hüner, geçmiş dönemlerde yassı mamüllerin üretiminin için çok ciddi yatırımları gerektirdiğini ifade ederek, şöyle konuştu:
"Türkiye'nin sanayisinin geliştiği ilk dönemlerde, uzun mamüle yönelmek çok çok daha ekonomik ve yatırım süreleri daha kısa olduğu için yönelinmiş olabilir. 2010'dan itibaren yassı mamüllerde bizimle beraber diğer firmalarında bu ürün grubunda üretime başlamasıyla bu ürün grubunda ithalat azaldı. Nerden baksanız şu an 4-5 milyon ton yassı mamül ithalatı var, o zaman 6-7 milyon tondu ama Türkiye'nin o zamanlar üretimi çok düşüktü. En azından bu seviyeyi korumaya çalıştık. Türkiye'nin uzun mamüllerdeki ihracatı hala yüksek, hala ihtiyaçtan fazla uzun mamül üretiliyor ve bu alanda yatırım yapılıyor."

Petro Yağ ve Kimyasalları Genel Müdürü Ünal Soysal da çelik sektöründe kullanılan yağlar ve bu yağların sektör için önemini belirten bir konuşma yaptı.
"Sanayinin Yıldızları Buluşuyor" paneli, bazı sektör temsilsilerinin sunumlarının ardından sona erdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER