ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 14:08

Çelik sektöründe ihracat arttı, üretim azaldı


Çelik sektörü 2013 yılının ilk çeyreğini geçen yılın aynı dönemine kıyasla miktar bazında yüzde 7,7 artışla 5,24 milyon ton ihracat ile kapattı. Bu yılın ilk 3 ayında çelik üretimi ise yüzde 6 azalarak 8 milyon 493 bin ton oldu.
     Çelik İhracatçıları Birliğinden yapılan açıklamaya göre, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 7,7 artan sektör ihracatı 5,24 milyon tona yükseldi. Yılın ilk üç ayını değer bazında 3,87 milyar dolar ihracat ile kapatan çelik sektörü, üretimde ise daralma yaşadı. Başta Avrupa olmak üzere yaşanan global kriz, ülkelerin yerli üreticilerini desteklemek için aldığı koruma önlemleri ve Türkiye'deki üretim maliyetleri üzerindeki yükler sektörün üretimine olumsuz yansıdı.
     Ekonomik ve siyasi sıkıntılara rağmen 2012 yılında üretimini 35,9 milyon tona çıkaran çelik sektörü, 2013 yılını üretimde yaşadığı düşüş ile karşıladı. İlk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 gerileyen üretim, 8 milyon 493 bin ton olarak gerçekleşti.
    
     -"Üretim maliyetlerimizde yer alan vergi ve ek yükler, bu zor dönemde sanayicimizin belini büküyor"-
    
     Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, çelik sektörünün üretimde yaşadığı gerilemeye sebep olarak global kriz, dış pazarlardaki rekabet artışı, üretim maliyetlerine yansıyan vergi ve katkı payları ile ülkelerin uyguladığı koruma önlemlerini gösterdi.
     Ekinci, "Üretim maliyetlerimizde yer alan vergi ve ek yükler, bu zor dönemde sanayicimizin belini büküyor. Bu anlamda, dünyada hiçbir ülkede uygulanmayan ve ihracatçımızın üzerinde baskı oluşturan Çevre Katkı Payı gibi yüklerin kaldırılması sektörün önünü açacaktır" yorumunu yaptı.
     Çelik sektörünün ihracatta sık sık anti damping soruşturmalarıyla da karşı karşıya kaldığını belirten Ekinci, "Bu noktada hükümetten aktif politik destek bekliyoruz. Soruşturmaların açılmadan önlenmesi veya damping riskine karşı Ekonomi Bakanlığımız ile ihracatçılarımızı bilgilendirici uyarı mekanizmaları oluşturulmasına yönelik çalışmalar yürütmekteyiz. Bu çalışmalar neticesinde sektörümüzün en önemli sorunları arasında yer alan anti damping soruşturmalarının önüne geçilebilmesi amaçlanmaktadır" ifadelerini kullandı.
    
     -"Bu yıl çelik ihracatımızın 22,5 milyon ton seviyesinde gerçekleşmesini hedefliyoruz"-
    
     Ekinci, son dönemde inşaat demiri ve filmaşin ithalatına karşı geçici koruma önlemi soruşturması açan Malezya ve geçici olmayan koruma önlemi açan Fas'a karşı Bakanlık ile birlikte verilen mücadele sonrasında Malezya hükümetinin koruma önleminden vazgeçtiğini, Fas'ta ise yakın dönemde benzer şekilde bir gelişmenin olmasının beklendiğini kaydetti.
     Ekinci, "Ayrıca, serbest ticaret anlaşmamız olmasına rağmen diğer ülkelerle ülkemiz inşaat demiri ve filmaşin ürünlerine de yüzde 6,8 oranında geçici ithalat vergisi uygulamaya başlayan Mısır'a yönelik olarak da söz konusu kararın geri alınması için birliğimiz yoğun çalışmalarını sürdürmektedir" görüşlerini paylaştı.
     Sektörü etkileyen olumsuz koşullara rağmen 2013 yılını yine de artışla kapatmayı öngördüklerini ifade eden Ekinci, birlik olarak bu yıl çelik ihracatlarının 22,5 milyon ton ve 18,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesini hedeflediklerini belirtti.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER