ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2014 Pazartesi 14:49

Çayeli Bakır İşletmesi kurumlar vergisinde birincilik ödülü aldı


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye’de 2013 yılı vergi tahsilatında yüzde 75’lik bir tahsilat gerçekleştirildiğini, Rize’de ise vergi tahsilat oranının yüzde 85’lik bir seviyede olduğunu söyledi.

Bakan Yazıcı, Rize Öğretmenevi’nde düzenlenen”25. Vergi Haftası” etkinlikleri kapsamında düzenlenen Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni’ne katıldı.

Konuşmasında verginin önemine vurgu yapan Yazıcı, “Devlet harcamaları, yatırıma ayırdığı kaynakları, ülkenin kalkınması ve hayat standardının yükseltilmesi bağlamında oluşturduğu projeleri mükelleflerin faaliyetleri sonucu verdiği vergilerle karşılar. Vergi varsa hizmet kalitesi yüksek demektir. Vergi ödeyenler çoğalırsa, yatırıma ayrılan kaynaklar o kadar artar. Türkiye’de 2002 yılında GSMH’mız 236 milyar dolar iken bu rakam 2013 sonu itibariyle 800 milyar dolara çıkmıştır. Biz ekonomimizin büyüklüğünden, dış ticaretimizin katlayarak arttığından söz ederken elbette ki bunu gerçekleştiren aktörler ekonomik hayatın aktörleri, müteşebbislerimizdir. Her zaman müteşebbislerimizin yanında yer alıyoruz. Türkiye, böyle büyüyor. Türkiye'nin refah seviyesinin artmasına yönelik rakamlar böyle gerçekleşiyor. 2002 yılında 3 bin 400 dolar düzeyinde fert başına milli geliri olan bir Türkiye, 2013 sonu itibariyle 11 bin 200 dolar düzeyine geldiyse bunda müteşebbislerimizin alın teri var.” dedi.

RİZE’DE VERGİ TAHSİLAT ORANI YÜZDE 85

Rize’de 648 milyon liralık bir vergi tahakkukunun gerçekleştiğini söyleyen Yazıcı,” Türkiye’de vergilerin tahsili açısından değerlendirme yaptığımızda yüzde 75’lik bir vergi tahsilatı sağlandı. Türkiye genelinde tarh ve tahakkuk edilen bütün vergi türlerini dikkate aldığımızda Rize’de bu rakamın yüzde 85’ler seviyesinde olduğunu görüyoruz. Bu oranı yüzde 33’ü gelir vergisi, yüzde 16’sı kurumlar vergisi ve yüzde 10’unu da günlük vergiler oluşturuyor.” diye konuştu.

2013 yılı beyanları üzerinden kurumlar vergisinde Çayeli Bakır İşletmeleri birinci, Atılgan Otomotiv ikinci, Parsan İnşaat ise üçüncü oldu. Gelir vergisinde Asım Cengiz birinci olurken Sabri Çepni ikinci ve Pınar Altekin üçüncü sırada yer aldı. Rekortmenlere plaketlerini Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER