ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 17:26

Çaya da ‘karekod’ uygulanacak

Çaya da karekod uygulanacak


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, gıda sahteciliğini önlemek için bal, gıda takviyesi gibi ürünlerin yanı sıra çayda da ‘karekod’ uygulaması yapacaklarını söyledi.

Vedat Mirmahmutoğulları, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada, Bakanlığın bütün çalışmalarını tarladan sofraya ulaşıncaya kadar geçen süreçleri sıkı denetim altında tutarak, vatandaşların ilaç kalıntısından uzak, sahte olmayan doğal ürünler tüketmesini sağlama yönünde yaptığına dikkat çekti. Türkiye’de üretilen bütün ürünlerin laboratuvarlarda analiz edildikten sonra piyasaya sürüldüğünü söyleyen Mirmahmutoğulları, aldıkları tedbirlerden birini de karekod olarak açıkladı.

Müsteşar Mirmahmutoğulları, bu çerçevede gıda sahteciliğinin önünü almak için en çok şikayet gelen bal, alkollü içki başta olmak üzere gıda takviyesi gibi ürünlere karekod uygulama çalışması yaptıklarını hatırlattı. Mirmahmutoğulları çay için de karekod takip sistemi uygulamasıyla sahteciliği önleyeceklerini ifade ederek, “Paketleme yapılan yerde ürüne asla müdahale edilemeyecek, kapağı açılamayacak karekod sistemini getiriyoruz.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER