ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 15:36

Çatak Projesi destek alanı Samsun’da 31 bin dekara çıkarıldı

Çatak Projesi destek alanı Samsunda 31 bin dekara çıkarıldı


Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Çevre Amaçlı Tarımsal Arazilerin Korunması (ÇATAK) Projesi’ni tercih eden üreticilerin desteklenmesi için öngörülen 21 bin dekarlık alanı, 31 bin dekara çıkardı. Projenin önemli olduğunu ifade eden Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, dekar artışıyla birlikte destekleme ödemelerinden daha fazla çiftçinin yararlanacağını belirtti.

    Tarımsal arazilerde toprak ve su kalitesinin korunması, yenilenebilir doğal kaynakların sürdürülebilirliği ile yoğun tarımsal faaliyetlerin olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik gerekli kültürel tedbirlerin alınması amacı taşıyan Çatak Projesi sürüyor. Çatak kapsamındaki iller arasında en büyük uygulama alanına sahip Samsun’da projede, Alaçam, Bafra, Çarşamba, Havza, 19 Mayıs başarı gösteriyor. Proje dahilinde 5 ilçede iyi tarım ve organik tarım uygulanmaları gerçekleşiyor.

    Çok sayıda çiftçinin desteklendiği proje alanı, Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü İl Proje Uygulama Komisyonu kararı ile 21 bin dekardan 31 bin dekara yükseltildi.

    Proje alanının artırılmasıyla ilgili açıklamada bulunan Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, bakanlığın projeye büyük önem verdiğini kaydetti.

    Arazi ön inceleme çalışmalarında parsel bazında destekleme yapılması, Çifti Kayıt Sistemi’nde kayıtlı parsellerin de ekim alanları ile uyumlu olmalarının gerekmesi sebebiyle parsel bilgileri ile ekim alanları uyumlu olmayanların projeye dahil edilmediğini ifade eden Müdür Güven, “Arazilerin tapu bilgilerine uyumlu olup olmadıkları GPS kullanılarak tespit edilmiş, memleket uydu haritaları ile eşleştirme yapılmıştır. Samsun olarak, daha önce 21 bin dekar olan proje alanımızı, 2013 yılı itibarıyla 31 bin dekara çıkardık. Dolayısıyla daha önce tarımsal destekleme ödemesi yaptığımız proje kapsamındaki 5 ilçemizde projeyi yürütmeye devam edeceğiz gibi bakanlığımızın projeye ayırdığı destekten daha fazla sayıda çiftçimizin yararlanacak.” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER